Nova tržna niša v turizmu?

Slovenska Istra od nekdaj žanje veliko zanimanje tako med Slovenci kot tudi izven naših meja. Številni bi radi preizkusili, okusili in doživeli to "spečo Trnjulčico", ki bi se lahko po mnenju mnogih s pravo vizijo razvila v novo Toskano. 

Obiranje oljk kot turizem

Ena od najnovejših zamisli turističnih delavcev je takoimenovani doživljajski turizem, ki je med obiskovalci vedno bolj priljubljen. Če jih zanima oljkarstvo, ni več dovolj zgolj obisk oljčnika in okušanje olja, potrebno je popolno doživetje te kulture, zato se turisti pridružijo obiranju oljk. "Turizem se spreminja, prilagaja se novim potrebam, novemu načinu življenja. Turisti si želijo na svojih počitnicah oz. izletih nekaj doživeti, poizkusiti in se naučiti. Tako da je bila sama ideja logična posledica dosedanjega dela in je tudi nastala iz želje udeležencev, da se sami preizkusijo," pravi Mateja Hrvatin Kozlovič iz oljarne Hrvatin.

Kako intenzivno je to pobiranje, je odvisno od posamezne skupine turistov in njenih želja. Lahko gre zgolj za spoznavanje različnih načinov obiranja in na koncu simbolično obiranje. Lahko pa gre tudi za večurno obiranje. To je priljubljeno zlasti pri starejši generaciji, ker na ta način čutijo, da so naredili tudi nekaj koristnega in se s tem sami bolje počutijo.

Večinoma gre za upokojence

Skupine obiskovalcev so različne, največkrat prihajajo društva upokojencev, veliko pa je tudi zaposlenih, ki pridejo v okviru teambuildinga. "Sicer pa je obiranje dodatna ponudba. V osnovi nudimo ogled oljarne, razlago starega načina predelave, degustacije olja in vina ter prikaz rabe oljčnih koščic. Ker pa se marsikdo rad sprehodi po zelenem oljčniku s pogledom na morje, se sami največkrat javijo, da se bi radi preizkusili tudi kot obiralci. Zanimanje je vsekakor v porastu, saj gre ekstra deviško oljčno olje z roko v roki z zdravim načinom prehranjevanja in je temelj mediteranske kuhinje," še dodaja Hrvatin Kozlovičeva.

Slaba letina tokrat "ogrozila dejavnost"

Letos bo sicer tovrstnega organiziranega obiranja bolj malo, saj so bile vremenske razmere za oljko izredno neugodne in rodnost je po večini nižja kot v preteklih letih, zato pa kmetje raje sami poberejo oljke in se s tem izognejo morebitnim nevšečnostim, ki bi jih lahko prineslo. Vsekakor pa so aktualni ogledi, sprehodi po oljčniku z razlago in degustacije.

Deli novico: