Večina poslancev je danes glasovala za spremembe zakona o državni upravi, s katerimi se ustanavlja novo vladno službo, na katero bo preneseno upravljanje črpanja evropskih sredstev. Koalicija namreč meni, da bodo tako pospešili črpanje evropskih sredstev, medtem ko so iz opozicije v razpravi zatrjevali ravno nasprotno.
Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za notranje zadeve Renate Zatler omenjeno vladno službo ustanavljajo zato, da bi izboljšali pogoje za črpanje evropskih sredstev v novi finančni perspektivi 2014-2020.
A v SDS dvomijo, da se bo to res zgodilo. Po besedah Tomaža Lisca vlada namreč službo ustanavlja prepozno, saj se je nova finančna perspektiva začela pred enim mesecem.
Ustanavljanje službe, ki bo nadzor in usmerjanje pri črpanju evropskih sredstev prevzela od ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, po njegovi oceni pomeni tudi zastoj pri črpanju sredstev vsaj za en mesec. Toliko bo po njegovi oceni namreč potrebno za selitev in spremembo vseh potrebnih aktov. Podobno se bojijo v SLS, v NSi pa menijo, da je sedanja ureditev boljša.
Poslanci PS in SD pa so spomnili, da omenjena služba ne more delovati pod ministrstvom za gospodarstvo, saj je Slovenijo na to opozorila Evropska komisija, omenjeni prenos se opravlja tudi na podlagi priporočil Računskega sodišča RS.
Vladna služba bo centralizirala nadzor in usmerjanje pri črpanju evropskih sredstev, zato bo po besedah Kristine Valenčič (DL) prinesla boljši pregled in koordinacijo pri črpanju. Hkrati pa so vlado pozvali, naj izvede "procesno optimizacijo postopkov".