OBELEŽILI DESETO OBLETNICO: V ZD Koper podelili priznanja za prostovoljno in nesebično delo v Pro bono ambulanti (FOTO)

Koper

V Zdravstvenem domu Koper so obeležili 10. obletnico delovanja Pro bono ambulante v Kopru, ki je svoja vrata odprla 22. aprila 2014. Ambulanta deluje ob podpori in pod okriljem ZD Koper, namenjena pa je osebam brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Ob tem je Mestna občina Koper zdravstvenemu osebju podelila priznanja za prostovoljno in nesebično delo v ambulanti.

Kot so izpostavili na današnjem srečanju ob 10. obletnici Pro bono ambulante v Kopru, je ena od temeljnih človekovih pravic pravica do življenja in pravica do zdravja. Potreba po oskrbi oseb, ki iz različnih razlogov nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, je v Sloveniji privedla do ustanovitve prve Pro bono ambulante, in sicer v Ljubljani leta 2002. Da bi zagotovili osnovno zdravstveno oskrbo ljudem brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, so tako ustanovili še pro bono ambulante v Mariboru, Novi Gorici, Kopru, Kranju in na Jesenicah.

Pobudo za odprtje Pro bono ambulante v Kopru je podal primarij dr. Stanislav Mahne, ki je spremljal delovanje podobne ambulante v Ljubljani. Ambulanta, v kateri zdravstveno osebje delo opravlja volontersko, je kmalu dobila podporo Mestne občine Koper (MOK) in Centra za socialno delo, Karitasa in Rdečega križa

Po besedah direktorja ZD Koper Igorja Hrvatina je biti zdravnik poslanstvo in način življenja. "Ta zgodba govori o tem, da ga ni denarja, da svoj čas in znanje nameniš tistim, ki nimajo možnosti. Zato bi rad poudaril, da je to pozitivna zgodba, na katero moramo biti ponosni," je dejal Hrvatin in se zahvalil celi ekipi, ki deluje v Pro bono ambulanti.

Svoje izkušnje je predstavila tudi dr. Ljubica Kolander Bizjak, zdravnica, ki je v koprski pro bono ambulanti med prvimi ponudila svojo pomoč, znanje in izkušnje pomoči potrebnim pacientom. Prim. dr. Stanislav Mahne je poudaril, da je delo v Pro bono ambulanti specifično, saj zahteva široko znanje, primerno pa je za ljudi z veliko izkušnjami, empatijo in potrpljenjem. "Država je odpravila nekaj ovir za dostop do zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, s tem tudi pacientov s stalnim bivališčem v naši državi. 30. junija 2024 je bilo v Sloveniji 6228 oseb brez zdravstvenega zavarovanja, v OE Koper 482, največ v Kopru in Piranu, najmanj v Ilirski Bistrici. Se je pa povečalo število tujcev, ki danes prevladujejo v Pro bono ambulanti," je povedal dr. Mahne.

To kaže, da bodo take ambulante potrebne še naprej. "Ker pa nam, ki delamo v naši ambulanti v Kopru, tudi tečejo leta, upam in pozivam, da se začne ustvarjati nova ekipa, ki bo postopoma prevzela naše delo. Verjamem, da volja, prostovoljno nuditi pomoč sočloveku, še obstaja pri naslednjih generacijah zdravstvenega osebja," je dejal Mahne.

V imenu Mestne občine Koper je zahvalo izrazila podžupanja MOK Jasna Softić s predajo priznanj za prostovoljno in nesebično delo v Pro bono ambulanti Zdravstvenega doma Koper, ki so jih prejeli Marjeta Danev, Vanja Kosmina Novak, Karin Pez, Boja Pahor, Ester Štenta, Ljubica Kolander Bizjak, Matevž Ravnikar in Stanislav Mahne.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija