OGLAŠEVALA JO JE TUDI KOPRČANKA: 'Prašičja klavnica' Conti čez noč prenehala izplačevati 'dobičke'

Kronika

Uporabniki aplikacije Conti, ki se predstavlja kot vodilno svetovno podjetje v filmski in televizijski panogi, bodo očitno ostali brez svojega denarja. Gre za še eno v nizu goljufij, v tem primeru so uporabniki prek aplikacije vlagali denar, ki naj bi ga nato oplemenitili s klikanjem na video vsebine. A strokovnjaki za kibernetsko varnost so že večkrat opozorili – če zveni predobro, da bi bilo res, najverjetneje ni res.

Aplikacija Conti najverjetneje izhaja iz Azije, čeprav se predstavlja kot britansko podjetje, deluje pa na način, da mora uporabnik na začetku vložiti nekaj denarja. S klikanjem na video vsebine nabira točke in pridobiva nove uporabnike. Gre za piramidni sistem oziroma precej znano Ponzijevo shemo – poslovno goljufijo, ki privablja investitorje z neuresničljivimi obljubami o zaslužku, do propada pa vzdržuje zunanjo podobo z izplačevanjem obljubljenih zaslužkov.

Tako je bilo tudi v dotičnem primeru. Kot je za TV Koper Capodistria pojasnila anonimna sogovornica, ki je bila pogodbena izvajalka družbe Conti v koprski pisarni, so vodje tedensko dobivale plače za svoje delo. Pravi, da je bila tudi sama zavedena. "Mi smo vsi verjeli v to. Vložili smo svoj denar. Vložili smo tudi zaslužen denar v njihove izdelke," je dejala.

Ker pa Conti ni poravnal najemnine in stroškov, so pred dnevi najeto pisarno izpraznili in zadevo prijavili. Njihova koprska sodelavka iz Kopra je še pojasnila, da je v tistem trenutku tudi prenehala z oglaševanjem in zadevo predala pristojnim organom.

Kot so nam pojasnili na Policijski upravi (PU) Koper, so v zvezi z zadevo prejeli eno prijavo in je v teku kriminalistična preiskava.

Aplikacija je dostopna za prenos na Google Play. Medtem je v 'Ocenah in mnenjih' nekaj uporabnikov (njihva uporabniška imena smo zakrili) opozorilo, da gre za prevaro; spet drugi pa trdijo ravno nasprotno – da omogoča dober zaslužek. 

Dejansko število uporabnikov ni znano, bi pa naj bilo samo v Sloveniji opravljenih najmanj 120.000 pretokov aplikacije. Prav tako ni znano, koliko denarja je bilo vloženega v shemo, šlo pa naj bi za milijone, še navaja TV Koper Capodistria. Komunikacija je sicer potekala prek družbenega omrežja Telegram, zadevo pa je oglaševalo več slovenskih podjetij.

Kot je pred dnevni poroča Siol, je platforma delovala na način, da je dobiček odvisen od začetnega vložka, ta pa je znašal najmanj 45 evrov. Večji dobiček naj bi dobili tudi z višjim vložkom – tudi do devet tisoč evrov – ali pa s privabljanjem novih članov. Slovenska skupina v aplikaciji Telegram naj bi štela okrog 11 tisoč članov, ni pa jasno, koliko je med njimi dejanskih uporabnikov in koliko botov.

Po nekaterih informacijah bi bila lahko v ozadju Kitajska – od tam je denimo izvirala tudi podobna piramidna shema Kangaroo Treasure, ki je predvsem vlagatelje v Srbiji oškodovala za več deset milijonov evrov. Kitajska je sicer znana kot zibelka takšnih 'prašičjih klavnic' - poimenovanje piramidnih shem, ki delujejo natanko tako, da goljufi žrtev preko spletne komunikacije (predvsem v skupinah na aplikaciji Whatsapp in Telegram) prepričajo, da v platforme vložijo še več denarja in si s tem povečajo domnevni izkupiček.

Na neki točki pa pride v takšnih shemah do stopnje 'klanja prašičev', ko se ustavi novačenje žrtev in ko organizatorji piramidne sheme ugasnejo spletne strani in skupine za komunikacijo, večina vlagateljev pa svoj denar izgubi.

Na tej točki je očitno tudi omenjena Conti shema, saj naj bi se prejšnji četrtek izplačila vlagateljem zaustavila.

Slovenski uporabniki so pod pretvezo težav s plačilom davkov po informacijah Siola pred dnevi dobili ultimat, naj najkasneje do 8. oktobra na račune za izplačilo položijo dodatna sredstva, domnevno varščino, ki jo bodo ob dvigu denarja dobili nazaj. Kdor pa tega ne bo storil oziroma bi zamudil rok za vplačilo, bo izgubil svoja sredstva, njihov račun v aplikaciji Conti Entertain pa bo ukinjen. Krivdo za težave z izplačili je platforma Conti prevalila na člane piramidne sheme, saj da njihovi računi naj ne bi bili "skladni". Podrobnosti o tej domnevni neskladnosti pa niso navedli.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  09 .10. 2024 ob  21: 10
Izolski prašiček ne bo šel na Tajsko.
cazzimperio  |  09 .10. 2024 ob  18: 33
11
Kaj pa tista ki reklamira.
- nekega dne bo kava stala 15 eur-
-ali kdo zaupa - Žanu Nekrepu-

Same lopovske piramide. In bankirji to spodbujajo.
vseved |  09 .10. 2024 ob  15: 42
21
PRAŠIČJA KLAVNICA. Očitno je prašičkov za zakol veeliko.
Spaho |  09 .10. 2024 ob  15: 33
29
samo moje mnenje...kar sem zasledil v prispevku je nekaj od teh ljudi imelo celo pogodbe s podjetjem.....torej so odgovorni - so bili lokalni managerji. lahko se izgovarjajo na karkoli...pa naj gospa še usput pove koliko je s tem zaslužila....nekateri so verjetno izgubili vse