OKOLJE V PIRANU ODVZELO VEČ KOT 150 PARKIRNIH ABONMAJEV: Predlagali bodo tudi spremembo odloka

Piran

V Okolju Piran so v zadnjem obdobju odvzeli več kot 150 t.i. modrih abonmajev za parkiranje v starem mestnem jedru, je povedal direktor Okolja Gašpar Gašpar Mišič. Po njegovih besedah tudi v komisiji za parkirne abonmaje ugotavljajo, da bo občinski odlok potrebno prilagoditi potrebam prebivalcev.

Občinski odlok o cestnoprometni ureditvi določa, da imajo pravico do modrega abonmaja občani s stalnim prebivališčem na območju modre cone, smejo pa ga uporabljati le imetniki za tisto vozilo, za katero je izdana dovolilnica.

Zaradi pomanjkljivosti dosedanje ureditve parkiranja v mestnem jedru, ki je omogočala zlorabe, na kar so opozorili tudi v civilni družbi, so v javnem komunalnem podjetju Okolje Piran pred časom začeli ugotavljati upravičenost do abonmajev.

Kot je pojasnil Gašpar Mišič, so skupno odvzeli več kot 150 abonmajev, nekaj pa so jih tudi vrnili. Med nepravilnostmi so ugotovili, da so abonmaje denimo uporabljali drugi družinski člani. Nekateri so prodali stanovanje in se izselili, ne da bi to sporočili, ter še naprej plačevali abonma, ki so ga morda oddajali tretjim osebam, je naštel direktor Okolja. Težava je bila tudi v tem, da v podjetju niso razpolagali z ustreznimi evidencami.

Pri tem je Gašpar Mišič opozoril na paradoks, da so se tudi med najbolj glasnimi posamezniki, ki so opozarjali na parkirno problematiko, našli takšni, ki so imeli po dva ali več abonmajev.

Sicer pa tudi na komisiji za parkirne abonmaje, ki jo sestavljajo predstavniki občine, Okolja in krajevne skupnosti, po besedah Gašparja Mišiča ugotavljajo, da bo treba občinski odlok prilagoditi potrebam prebivalstva, tako da bi npr. tisti, ki imajo zdaj možnost parkiranja na Fornačah z drugim vozilom v gospodinjstvu, lahko dostopali do mesta vsaj za krajši čas, zato da pripeljejo otroka ali vreče z nakupov. V tem smislu bodo tudi predlagali spremembo odloka.

Kot je še poudaril direktor Okolja, so modri abonmaji namenjeni temu, da olajšajo življenje prebivalcem mesta, občasni obiskovalci pa se morajo temu prilagoditi in uporabiti garažno hišo na Fornačah ali morebiti, če so lastniki stanovanja, spodnjo ploščad.

Sam sicer ugotavlja pozitiven trend, da vedno več ljudi, ki živijo izven Pirana, uporablja javni prevoz.

"Treba je upoštevati, da Piran ni bil namenjen za pločevino, in ljudje bomo morali to upoštevati," je pojasnil Gašpar Mišič. Trenutno so v fazi evalvacije možnih lokacij za izgradnjo večje garažne hiše, ki bi dolgoročno rešila parkirno zagato. Končni cilj po njeni izgradnji pa bo iz Pirana, z izjemo javnih prevozov in taksijev, ustvariti mesto brez pločevine.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija