OTROK V GIBANJU: V tednu otroka opozorili na pomen gibanja za celovit razvoj otrok in mladostnikov (FOTO)

Koper

Konferenca, ki poteka pod vodstvom ZRS Koper v okviru Inštituta za kineziološke raziskave v partnerstvu številnih domačih in tujih raziskovalnih in športnih ustanov, izpostavlja alarmantno stanje zaradi pomanjkanja gibalne-športne aktivnosti otrok in mladostnikov. Mnogi so se med epidemijo umaknili iz športnih aktivnosti in se tudi kasneje niso več vrnili; alternativa so postale računalniške igrice in družbena omrežja, kar pa je potrebno s skupnim napori premagati, poudarjajo strokovnjaki.

Inštitut za kineziološke raziskave Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper organizira 12. Mednarodno znanstveno in strokovno konferenco z naslovom Otrok v gibanju, ki poteka med 2. in 4. oktobrom 2023 v kongresnem centru Grand Hotela Bernardin v Portorožu. Letošnja konferenca, ki sovpada s svetovnim Tednom otroka, je osvetlila ključne probleme, s katerimi se sooča populacija otrok in mladostnikov, pri katerih tudi v pokovidnem obdobju opažajo naraščanje gibalne neaktivnosti in težav s prekomerno težo, prav tako narašča t. i. zaslonski čas, torej čas, ki ga preživijo pred računalniki in TV zasloni.

Konferenca, ki se je udeležuje več kot 200 domačih in tujih znanstvenikov, raziskovalcev ter strokovnjakov iz različnih področij, ponuja nova znanstvena spoznanja, številne primere dobrih praks in strokovne usmeritve. Kot je povedala dr. Saša Pišotpredsednica Organizacijskega odbora, kaže velika mednarodna udeležba v znanstvenih sekcijah na večjo potrebo po predajanju novih strokovnih in tudi znanstvenih dognanj. "Koronsko obdobje je za nami, niso pa še “izzvenele” vse negativne posledice, kjer prevladuje predvsem neuravnoteženost med zaslonskim in gibalno aktivnim časom v dnevnem ritmu otrok in mladostnikov. K iskanju rešitev, kako in na kakšne načine lahko to uravnotežimo, udeležence nagovarja tudi letošnji delovni naslov konference "Spremenimo igro - s sodobnimi pristopi nazaj k osnovam"," pravi Pišotova. 

dr. Saša Pišot

Zbornik prispevkov vsebuje prispevke in prvič tudi strokovne referate več kot 200 avtorjev in soavtorjev iz enajstih držav. "Ta mednarodna barvitost je zagotovo zasluga uspešnega večletnega partnerstva domačih in tujih univerz ter poklicnih združenj in  podpornikov kongresa. Ponosni smo, da letošnja konferenca poteka pod častnim pokroviteljstvom Predsednice državnega zbora RS mag. Urške Klakočar Zupančič, ki je prepoznala naš trud in podpira naše poslanstvo. Verjamem,  da bo v dneh konference vsak našel nekaj navdiha zase, zato si želim, da bi zaključki in ugotovitve konference ne ostali le na izpostavljenih problemih in pomanjkljivostih, temveč našli oprijemljive rešitve v praksi," navaja Pišotova.

Po besedah dr. Rada Pišota, direktorja ZRS Koper, je prednost konference prav v tem, da povezuje stroko in znanost, saj se je udeležujejo številni strokovni delavci iz vrtcev in šol, zdravniki, fizioterapevti, psihologi in drugi, ki pomagajo ustvarjati most med znanostjo in prakso.

"Tematika, ki je vezana na pomen gibalne aktivnosti za otroke in mladostnike in o kateri razpravljamo simbolično prav v tednu otroka, je izjemno pomembna, a se tega premalo zavedamo. To, kar doživljamo zadnja štiri leta, je alarmantno. Otroci so se med epidemijo umaknili od določenih športnih aktivnostih in se kasneje niso vrnili. Čas sedenja se podaljšuje, zaslonski čas prav tako. Računalniki, računalniške igre, socialna omrežja pa so zelo slaba alternativa in z njo se moramo boriti. Premagati jo moramo z naravnimi tendencami, kar pa ne bo mogoče brez skupnega angažiranja staršev, šole, politike in stroke," poudarja Pišot.

Kot navaja, je potrebno začeti sistemsko ukinjati čas neaktivnosti, saj je dokazano, da dosegajo otroci, ki se več gibajo, boljše rezultate v kognitivnih funkcijah. Poleg tega si s tem zagotovijo boljše pogoje za kasnejše življenje.

"Odločevalci bi morali to upoštevati pri oblikovanju šolskih programov. Še preden pa govorimo o gibalni aktivnosti in povečevanju ur športa, moramo znižati gibalno neaktivnost. Ukinimo torej gibalno neaktivnost pri otrocih in dolge ure sedenja ter zagotovimo več gibalne aktivnosti zlasti na prostem. Tudi učenje lahko poteka skozi gibanje. Mladostnike pa je potrebno motivirati z načini, ki so jim blizu. Virtualno okolje se lahko uporabi tudi za pripomočke, ki spodbujajo h gibanju," predlaga Pišot.

prof. dr. Romain Meeusen

Za predstavitev ključnih poudarkov smo zaprosili tudi priznana mednarodna strokovnjaka, prof. dr. Romaina Meeusena iz Vrije Univerze v Bruslju (Belgija) in prof. dr. Marcelo Gonzales Gross iz Fakultete za športne znanosti-INEF iz Madrida (Španija), ki sta bila plenarna predavatelja na konferenci, udeležence pa seznanila z izzivi, kako otroke vrniti k osnovam mediteranske prehrane in gibalni /športni aktivnosti ter igri, ki predstavlja odlično vadbo za možgane.

Kot je dejal Meeusen, daje konferenca priložnost, da se predstavijo znanstvene raziskave tudi širši javnosti in se da poskuša odgovoriti na vprašanje, kaj je najboljši način, da se otroci začnejo gibati. "Otroci so bolj aktivni, če so starši bolj aktivni, saj je to najboljša motivacija. Tudi učni rezultati so boljši pri otrocih, ki so bolj fizično aktivni. Veliko je dokazov, da se otroci, ki so bolj aktivni, hitreje učijo in imajo boljši spomin, saj fizična aktivnost vpliva na razvoj možganov. Šole bi morale vključiti več športnih aktivnosti, več ur namenjati športni vzgoji. Pomembno je omeniti tudi prehrano. Mediteranska dieta je vedno omenjena kot dobra in raznovrstna ter primerna zaradi hranilne vrednosti in hrane, ki vsebuje polifenole, ki so nujni za razvoj možganov. Če imajo otroci aktivno življenje zdaj, bodo bolj zdravi tudi v starejšem življenjskem obdobju," poudarja Meeusen.

prof. dr. Marcela Gonzales Gross

Prof. dr. Marcela Gonzales Gross je v pogovoru za Regional izpostavila rezultate raziskave, ki jo izvajajo že več kot 20 let na evropski ravni. "Kljub vsem spoznanjem nismo uspeli zmanjšati otroške debelosti. Med pandemijo covida so bili otroci manj aktivni, v letu 2023 opažamo, da se podatki izboljšujejo in so na predkovidni ravni iz leta 2019, ki pa tudi niso bili dobri. V Španiji ugotavljamo, da zgolj tretjina otrok ustreza določenim standardom, kot so manj kot dve uri zaslonskega časa dnevno, a le med tednom, medtem ko se med vikendi, ko bi bili lahko bolj aktivni, ure zaslonskega časa povečajo. Prav tako ima samo polovica otrok dovolj spanja. Glede prehrane opažamo, da globaliziran način prehrane prevzema primat med mladimi tudi v državah, kjer je bila prej razširjena mediteranska dieta, ki je najbolj zdrava zaradi hranil, ki so koristne za razvoj," navaja Gonzales Gross in poudarja:

"Opažamo, da so otroci, ki se več gibajo, bolj spretni in so aktivni tudi kasneje v življenju. Pri tem je pomembna tudi vloga šole, vendar je potrebno učiteljem ponuditi več virov in kompetenc, saj ne more biti skrb za telesno aktivnost in izobraževanje otrok za zdravje zgolj stvar učiteljev in šole."