Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel odločitev, da ne ugodi prošnji za pomilostitev zdravnice Nade Cesarec. Za njegovo presojo v tem primeru so bila odločilna negativna mnenja pristojnega sodišča, tožilstva in predlog pravosodnega ministrstva, so sporočili iz urada predsednika republike.
Pahor je o odločitvi že obvestil ministra za pravosodje Senka Pličaniča, so še zapisali v uradu. Brežiška zdravnica Nada Cesarec, ki je bila obsojena zaradi opustitve zdravniške pomoči, bo tako morala v torek začeti prestajati zaporno kazen na Igu.
Na teren poslal zgolj reševalno vozilo
Višje sodišče v Ljubljani je junija letos potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Brežicah in Cesarčevo pravnomočno obsodilo na šest mesecev zaporne kazni zaradi opustitve zdravniške pomoči. Zdravnica je bila na dan dogodka razporejena na dve delovni mesti istočasno - imela je svojo ambulanto, bila pa je tudi dežurna zdravnica za intervencije na terenu.
Ob klicu o poškodovanem delavcu se je odločila in na teren poslala zgolj reševalno vozilo s tehniki, saj je imela sama v ambulanti prav tako nujen primer, je pojasnjevala na sodišču. Poškodovanec je pozneje v bolnišnici umrl.
Priredila naj bi listine o okoliščinah smrti ponesrečenega delavca
Tožilstvo je Cesarčevi med drugim očitalo še, da je popravila in priredila listine o okoliščinah smrti ponesrečenega delavca, potem ko je izvedela, da bo opravljen interni nadzor o tem primeru, a je bila tega oproščena.
Zdravničin zagovornik je v urad predsednika republike podal prošnjo za pomilostitev. Ob tem je v imenu Cesarčeve prosil tudi, da bi namesto zapora opravljala družbeno koristno delo, kar je sodišče zavrnilo.
V bran brežiški zdravnici so se postavili njeni kolegi. V Iniciativi zdravnikov so julija predsednika Pahorja pozvali, naj zdravnico pomilosti. Podobno so storili tudi v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum.
Zdravniki so prepričani, da je Cesarčeva le žrtev sistema in da je bila v obravnavanem primeru prekomerno obremenjena.