Štiri obalne občine - koprska, izolska, piranska in ankaranska - v zadnjih letih intenzivno prodajajo občinske nepremičnine, od leta 2022 do danes so zanje iztržile skoraj 20 milijonov evrov. Čeprav se postavlja vprašanje, ali z razprodajo premoženja ne ogrožajo prihodnosti bodočih generacij, pa na občinah trdijo, da pametno upravljajo svoje premoženja in da sredstva vlagajo v javno infrastrukturo in razvoj.
PAMETNO UPRAVLJANJE ALI RAZPRODAJA: Te občine so v treh letih prodale za skoraj 20 milijonov evrov nepremičnin
Koper
V obdobju od leta 2022 do septembra 2024 so štiri obalne občine prodale skupno za 19,5 milijona evrov občinskih nepremičnin.
Letošnja prvakinja v prodaji občinskih nepremičnin je Občina Piran, kjer so v treh letih odprodali za 6,17 milijona evrov občinskih nepremičnin. Čeprav v letu 2022 niso izvedli prodaj, se je prodaja intenzivirala lani, ko so prodali za 1,75 milijona evrov občinskih nepremičnin.
Samo letos pa so do septembra prodali enajst nepremičnin za skupno 4,25 milijona evrov, do konca leta naj bi se ta številka povzpela do sedmih milijonov evrov. "Do konca leta so predvidene dodatne prodaje nepremičnin, pri čemer Občina Piran načrtuje prihodke od prodaje nepremičnin v skladu s proračunom za leto 2024, v višini 7 milijonov evrov," navajajo v kabinetu župana Andreja Korenike.
Koprska občina je v slabih treh letih prodala za 4,43 milijona evrov nepremičnin v svoji lasti - v letu 2022 sedem za okoli 505.000 evrov, lani 39 za 2,37 milijona evrov, letos pa so do septembra prodali že 24 nepremičnin za skupno 1,55 milijona evrov. Do konca leta bo Mestna občina Koper (MOK) objavila še dve javni dražbi.
V kabinetu župana Aleša Bržana pojasnjujejo, da se prihodki, pridobljeni na ta način, porabljajo za vzdrževanje in nakupe drugih nepremičnin. "Prihodki od prodaje in zamenjave premoženja so skladno z 80. členom Zakona o javnih financah namenski prihodki, ki se v celoti namenjajo za vzdrževanje, obnovo in nakup nepremičnin," navajajo.
Na vprašanje, ali to ne pomeni obubožanja občine in kako to vpliva na prihodnje generacije, če je občinskega premoženja vse manj, pa odgovarjajo: "Pri prodajah izbranih nepremičnin nikakor ne moremo govoriti o obubožanju občinskega premoženja, saj MOK nepremičnine obenem tudi pridobiva in vlaga v svoje nepremično premoženje."
Tudi Občina Izola je intenzivno prodajala svoje premoženje; v treh letih za 7,69 milijona evrov. V letu 2022 so prodali 22 nepremičnin za skupaj 5,74 milijona, lani sedem za 1,08 milijona evrov, v letu 2024 pa do zdaj še dodatnih sedem v skupni vrednosti okoli 864.000 evrov. "Do konca leta sta za zdaj predvideni dve javni dražbi," so sporočili iz kabineta župana Milana Bogatiča, kjer pojasnjujejo, da se sredstva od prodaje vlagajo v investicije oziroma investicijsko vzdrževanje občinskega premoženja in infrastrukture.
Na mnenje, da je občinskega premoženja vse manj, pa zagotavljajo, da se "prihodki vlagajo za naložbe v javno infrastrukturo, zato ne moremo govoriti o obubožanju občinskega premoženja." In dodajajo: "Navedeno velja za vse lokalne skupnosti; na primer ena od sosednjih občin je na šestih letošnjih javnih dražbah prodajala 106 nepremičnin oziroma nepremičninskih sklopov. Po javno dostopnih podatkih je na petih dražbah prodala skupno 25 nepremičnin oziroma nepremičninskih sklopov za nekaj manj kot 2 milijona evrov."
Občina Ankaran je bila v nepremičninskih kupčijah doslej nekoliko bolj zadržana; skupno je v treh letih prodala za 1,26 milijona evrov nepremičnin. Leta 2022 so iztržili približno 69.000 evrov za pet nepremičnin, leta 2023 pa že 1,08 milijona evrov za devet nepremičnin. V letu 2024 so prodali tri nepremičnine za skupno 101.800 evrov. Do konca leta naj bi jih prodali še tri oziroma štiri.
V kabinetu župana Gregorja Strmčnika zagotavljajo, da izvaja občina prodajo svojih nepremičnin "v najmanjši možni meri", sredstva, pridobljena s prodajo, pa so se uporabila za "investicije in vzdrževanje stvarnega (nepremičnega) premoženja občine". Obenem še dodajajo, da si občina prizadeva pridobiti nazaj nepremičnine, ki so bile odprodane pred ustanovitvijo ankaranske občine in v začetku njenega delovanja.
Izola: 17000 prebivalcev, 7,69 mio = 452 eur/prebivalca
Koper: 52000 prebivalcev, 4,43 mio = 85 eur/prebivalca
Ankaran: 3200 prebivalcev, 1, 26 mio = 393 eur/prebivalca
Zmaga Izola, drugi Ankaran, tretji šele Piran. Koper pa se špara.