Inšpektorji za okolje so lani pregledali 39 obratov, v katerih so prisotne nevarne snovi, ki lahko povzročijo nesrečo s posledicami za ljudi in okolje. Ob tem so družbam F.A. Maik Transport, Intereuropa, Petrol, Kurivo Gorica in SIJ Acroni izdali ureditvene odločbe, so sporočili iz Inšpektorata RS za okolje in energijo.
POD DROBNOGLEDOM OBRATI Z NEVARNIMI SNOVMI: Inšpektorji izdali pet ureditvenih odločb, tudi na Primorskem
Koper
Glede na vrste in količine nevarnih snovi se obrati, v katerih so prisotne nevarne snovi, uvrščajo med obrate večjega ali manjšega tveganja za okolje. Inšpekcijski nadzori so bili opravljeni v 29 obratih večjega in desetih obratih manjšega tveganja za okolje, so pojasnili v sporočilu za javnost.
Okoljski inšpektorji so v okviru nadzorov med drugim preverjali količine prisotnih nevarnih snovi in ravnanje z njimi ter vire tveganja zunaj obrata, ki bi lahko povečali tveganje in posledice tveganja ali posledice večje nesreče. Prav tako so preverjali, ali so v obratu prisotne nevarne snovi, ki burno reagirajo med seboj, ali so obrati z verižnimi učinki seznanili sosednje obrate, in kako poteka izobraževanje zaposlenih, ki ravnajo z nevarnimi snovi.
Pri nadzoru obratov večjega tveganja za okolje so inšpektorji izdali tri ureditvene odločbe. Družbi F.A. Maik Transport so jo izdali zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri izvedbi spremembe na lokaciji obrata, Intereuropini poslovni enoti v Mariboru zaradi ugotovljenih nepravilnosti na delu pasivnih varnostno pomembnih naprav in Petrolovemu skladišču goriv v Lendavi zaradi nepravilnosti na pasivnih varnostno pomembnih napravah.
V nadzoru v Petrolovem skladišču utekočinjenega naftnega plina (UNP) v Štorah, v centru Plinarne Maribor za skladiščenje UNP Bohova, Steklarni Rogaška in Talumu pa so bile ugotovljene manjše nepravilnosti, ki so jih zavezanci odpravili v času inšpekcijskega pregleda, zato jim odločbe niso bile izdane.
Inšpektorji so obenem ugotovili, da v lanskih poplavah nobeden od pregledanih obratov ni bil poškodovan oziroma poplavljen. Izjema je bila družba Lecana, kjer je plaz zajezil potok in je bil dostop do skladišča nekaj časa onemogočen, ni pa prišlo do zalitja skladišča.
V okviru nadzora obratov manjšega tveganja za okolje je bila družbi Kurivo Gorica izdana ureditvena odločba, ker niso imeli imenovanega skrbnika varstva okolja. Družbi SIJ Acroni pa je bila odločba izdana zaradi ugotovitve presežene količine nevarne snovi. Oba zavezanca sta v roku izpolnila zahteve iz odločb. Pri ostalih osmih obratih manjšega tveganja za okolje kršitve niso bile ugotovljene.
V ločeni objavi so na inšpektoratu navedli, da so leta 2022 okoljski inšpektorji pregledali 41 obratov z nevarnimi snovmi, od tega 29 obratov večjega in 12 obratov manjšega tveganja za okolje.
Med nadzorom obratov večjega tveganja so samo pri enem zavezancu ugotovili manjše nepravilnosti, ki jih je odpravil še pred izdajo odločbe. V Melaminu v Kočevju je v času nadzora še vedno potekala preiskava vzrokov nesreče, ki se je zgodila maja 2022.
Poleg nesreče v Melaminu se je v letu 2022 zgodila tudi nesreča v OVT Belinka Perkemija v Šentjakobu, ko je na stolpu za pranje delovne raztopine prišlo do požara. V zvezi z izboljšanjem varnosti in preprečitve ponovitve nesreče so bili po ugotovitvah inšpektorjev izvedeni ukrepi, ki onemogočajo potencialno enake nesreče.
Pri dveh obratih manjšega tveganja je inšpekcija ugotovila, da nimata vpeljanega sistema analize izrednih dogodkov, zaradi česar jima je bila izdana ureditvena odločba. Zahteve iz odločbe sta v roku izpolnila, so navedli na inšpekciji.