Podjetje Dolinšek transport je odstranilo v vrtači v Logatcu odložene odpadke, zato mu ne bo treba plačati 10.000 evrov kazni, poroča N1. Okoljska inšpekcija sicer zoper družbo vodi še osem postopkov. Komunala Logatec je medtem zaradi globe, ki ji jo je zaradi nepravilnosti na odlagališču Ostri Vrh naložila inšpekcija, vložila tožbo, piše Dnevnik.
PODJETJE IZ LOGATCA ODLAGALO GRADBENE ODPADKE V KRAŠKE VRTAČE: 10.000 evrov kazni jim ne bo treba plačati
Slovenija
Fotografija je simbolična.
Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, naj bi v kraške vrtače v Logatcu odlagalo različne odpadke, od betona, lesa, plastičnih cevi, plastike, nerazgradljivih odpadkov, pa vse do nenavadne bele snovi. Material naj bi takoj zakopalo ali ga prekrilo z zemljo, je že pred časom poročal spletni portal N1.
Na Inšpektoratu za okolje in energijo ter Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo so tedaj pojasnili, da ima Dolinšek transport okoljevarstveno dovoljenje, da lahko vrtače zasipa z zemljo, hkrati pa potrdili nezakonito zasipavanje vrtač z gradbenimi odpadki.
Okoljska inšpektorica je že 16. februarja lani podjetju izdala inšpekcijsko odločbo in mu prepovedala odlaganje odpadkov. Poleg tega je podjetju odredila, da s parcele odstrani ves nezakonito odloženi material. To bi moralo storiti do 1. septembra lani, a inšpekcijske odločbe ni spoštovalo. Inšpektorica mu je zato dva meseca pozneje izdala sklep o dovolitvi izvršbe in mu postavila nov rok za odstranitev, in sicer 1. april letos. V nasprotnem primeru bi moralo poravnati 10.000 evrov kazni.
Kot zdaj poroča portal N1, je inšpektorica sporno parcelo vnovič obiskala januarja in ugotovila, da je podjetje zemljo, pomešano z gradbenimi odpadki, odstranilo.
A okoljska inšpekcija zoper podjetje Dolinšek transport vodi še osem postopkov.
Predmet enega od njih je zemljišče ob glavni cesti med Dolenjo Brezovico in Rakitno. Inšpektorji so namreč ugotovili nepravilnosti "glede ravnanja z odpadki na zemljišču", zato so podjetju izdali odločbo, s katero so mu prepovedali vnašanje zemlje in drugih vrst odpadkov. Obenem so mu naložili, da mora ves nezakonito odložen material - gre za okoli 1000 kubičnih metrov - odstraniti, ga predati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov ali pa si pridobiti okoljevarstveno dovoljenje.
V Logatcu pa odmeva še ena zgodba, povezana z odpadki, in sicer Zbirnim centrom za odpadke Ostri vrh. Okoljska inšpekcija je namreč leta 2020 ugotovila, da je odlagališče neprimerno urejeno, posledično pa Komunali Logatec naložila 10.000 evrov globe in zagotovitev pokritega skladiščenja odpadkov.
Zbirni center za odpadke Ostri vrh
To je sprožilo spor med Komunalo Logatec in Občino Logatec. Občina je namreč želela, da komunala nadstrešek v vrednosti nekaj čez 200.000 evrov, s katerim bi začasno zadostila inšpekciji, financira sama iz dobička iz preteklih let, medtem ko so na komunali zatrjevali, da denarja za to nimajo. Celostna ureditev naj bi sicer stala nekaj čez dva milijona evrov.
Kot danes poroča časnik Dnevnik, se ta trenja zdaj umirjajo. Komunala je konec lanskega leta plačala globo, januarja pa vložila tožbo zoper to kazen na upravno sodišče. Rok za ureditev zbirališča je do konca avgusta.