V okviru obeleževanja mednarodnega dneva žensk in deklet v znanosti, ki ga praznujemo 11. februarja, ZRS Koper izpostavlja pomen enakopravnosti in vključevanja žensk v znanstvenoraziskovalno delo. Na ZRS Koper so ženske enakovreden del raziskovalnega prostora, prispevajo k znanstveni odličnosti ter soustvarjajo vključujoče in spodbudno raziskovalno okolje.
ŽENSKE V ZNANOSTI NA ZRS KOPER: Ambiciozno, enakopravno in vključujoče
Koper
Enakost v znanosti: priložnosti in izzivi
Na ZRS Koper se zavedajo, da enakost v znanosti ne pomeni le enakih pravic, temveč tudi enake možnosti za razvoj profesionalne poti. Eden izmed ključnih izzivov, ki ga izpostavljajo raziskovalke, je usklajevanje znanstvene kariere in družinskega življenja. To dilemo med poklicno potjo in zasebnim življenjem, se zavedajo, da je mogoče preseči s podporno delovno politiko in enakomerno razporeditvijo obveznosti doma ter v službi.
ZRS Koper se zavzema za enakopravnost v znanosti tudi skozi konkretne ukrepe, saj je eden prvih javnih znanstveno-raziskovalnih zavodov, ki je sprejel akcijski načrt za enakost spolov. S tem dokumentom omogoča uravnoteženo zastopanost moških in žensk v raziskovalnem okolju, kjer štejejo odličnost, etičnost in kakovost znanstvenega dela, neodvisno od spola.
Direktor ZRS Koper, prof. dr. Rado Pišot, ob tej priložnosti pravi:
"Na ZRS Koper se zavedamo, da je enakost spolov temelj sodobne in napredne družbe. Ženske v znanosti s svojo predanostjo, inovativnostjo in interdisciplinarnim pristopom pomembno prispevajo k razvoju znanja in družbenemu napredku kot tudi širše. Naš cilj je še naprej ustvarjati okolje, kjer bodo imele raziskovalke enake priložnosti za razvoj svojih kariernih poti, saj verjamemo, da so nepogrešljive in pri svojem delu spodbujajo odličnost. Vse skozi si prizadevamo za razvoj njihovega znanstvenega potenciala ter jih aktivno podpiramo pri njihovem raziskovalnem delu. Spodbujanje enakih možnosti ni le vprašanje pravičnosti, temveč tudi ključ do boljše in bolj inovativne znanosti. Trenutno imamo na ZRS Koper zaposlenih sedeminštirideset (47) žensk v znanosti, od tega jih je sedem (7) na vodilnih položajih, kot vodje oddelkov ali predstojnice inštitutov, na kar sem izredno ponosen."
Pomembno vlogo pri obravnavi vprašanj enakosti spolov v znanosti ima tudi Komisija za enake možnosti na področju znanosti pri MIZŠ, v kateri aktivno sodeluje tudi predstavnica raziskovalk ZRS Koper in z ostalimi raziskovalkami v Sloveniji sooblikujejo smernice na tem področju.
Raziskovalke in raziskovalci na ZRS Koper si prizadevajo za kulturo odprtosti in enakih možnosti, kjer lahko vsakdo razvije svoj potencial. ZRS Koper tako ostaja zgled in promotor enakosti spolov v znanosti, saj se zaveda, da je raznolika in uravnotežena raziskovalna skupnost ključ do napredka.