Polži so morda videti kot počasna in nezanimiva bitja, vendar njihovo življenje skriva neverjetne skrivnosti. Poleg tega, da nekatere vrste živijo v izjemno težkih pogojih in lahko celo paralizirajo svoj plen, je ena njihovih najbolj nenavadnih značilnosti njihova ustna votlina, polna tisočev majhnih zob.
POLŽI IMAJO NA TISOČE ZOB: Njihova ustna votlina spominja na ježek trak (FOTO, VIDEO)
Trendi
Giant African snail feeding,
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) June 6, 2023
That tongue that you see is called the radula and it is lined with microscopic teeth, structures that help it scrape food into its mouth
???? snaildostuff TikTok pic.twitter.com/4BCh6JFApQ
Polži imajo neverjetno število zob – od 2.000 do 15.000 – ki so razporejeni v več vrsticah v njihovi ustni votlini. Če bi si od blizu ogledali notranjost polževih ust, bi videli površino, ki spominja na Velcro trak oziroma ježek trak. Ta primerjava je smiselna, ker so zobje polžev majhni, gosto razporejeni in ukrivljeni navznoter, kar ustvarja površino, ki se zlahka oprime hrane. Ta posebna struktura zob polžem omogoča učinkovito prijemanje hrane in njeno prenašanje proti požiralniku. Ukrivljenost zob poskrbi, da se hrana ujame med zobmi, kar polžu omogoča, da jo učinkovito pobere s podlage, ne da bi se mu izmuznila. Ta posebna oblika zob je odločilna za polževo prehranjevanje, saj omogoča, da z radulo zagrabi in prenese hrano v prebavni sistem, piše MentalFloss.com.
Radula
Polževa radula je svojevrstna struktura, ki jo lahko razumemo kot jezik, prekrit z drobnimi zobmi. Gre za ploščico, ki deluje kot orodje za strganje hrane s površin. Ko se polž hrani, radulo iztegne iz ust in z njo postrga hrano, kot so alge in rastlinska vlakna, s podlage. Nato s pomočjo ukrivljenih zob hrano prenese nazaj v ustno votlino, kjer jo pogoltne. Ta posebna struktura omogoča polžu, da učinkovito zbira in uživa hrano, ki jo najde na različnih površinah v svojem okolju. Zanimivo je, da polži nenehno obnavljajo svoje zobe. V zadnjem delu ust rastejo nove vrste zob, ki se premikajo naprej in nadomeščajo stare, izrabljene zobe. Ta proces je podoben menjavi zob pri morskih psih, saj zagotavlja, da polž vedno razpolaga z ostrimi zobmi za hranjenje.
snail radula (tongue) magnified 2,500x pic.twitter.com/7OnttjFNhy
— microscopic images. (@microscopicture) April 11, 2023
Limpete
Posebno pozornost si zaslužijo morske vrste polžev, imenovane limpete, zaradi izjemnih lastnosti svojih zob. Zobje limpete so sestavljeni iz posebne beljakovine, ki jo okrepijo drobna nanovlakna minerala, imenovanega goetit. Ta unikatna kombinacija materialov naredi njihove zobe tako trdne, da so po ugotovitvah znanstvenikov celo močnejši od pajkove svile, ki velja za enega najtrših naravnih materialov. Zaradi te izjemne trdnosti so zobje limpete sposobni prenesti velike pritiske in trenja, kar je poglavitno za njihovo preživetje v morju. Limpete se z zobmi trdno oprimejo skal, tudi v močnih morskih tokovih, in s svojo radulo postrgajo alge in druge vire hrane s kamnin. Ta sposobnost jim omogoča, da ostanejo na svojem mestu in se hranijo tudi v izredno težkih razmerah, kjer bi se druga bitja težko obdržala.
Radula (feeding structure) of an aquatic snail (Limpet)!
— Micro Pictures (@MicroSnaps) July 13, 2019
????40x
????Darkfield Epi.
????Michael Crutchley#science #microscopy #microscope #biology #snail #radula pic.twitter.com/i9xO9drSWl
Velikost in pomen polževih zob
Velikost in pomen polževih zob sta presenetljiva zaradi njihove miniaturne narave in posebne funkcije. Kljub temu, da imajo polži na tisoče drobnih zob, je vsak posamezen zob tako majhen, da je tanjši od človeškega lasu. Zaradi te majhnosti in prilagoditve na prehrano, polževi zobje niso nevarni za ljudi, saj niso dovolj veliki ali močni, da bi povzročili kakršno koli škodo. Polževi zobje so zasnovani tako, da so idealni za prehranjevanje z rastlinami, algami in drobnimi delci v njihovem okolju. Ta prilagoditev jim omogoča, da preživijo in se hranijo v različnih habitatih – od kopenskih površin, kjer pobirajo rastlinske ostanke, do morskih okolij, kjer s skal in drugih podlag postrgajo alge. Zahvaljujoč tej posebni strukturi zob so polži izjemno učinkoviti pri zbiranju hrane in so sposobni preživeti v širokem spektru okolij, od gozdnih tal do morskih obal.