Pred poslopjem DZ se je končal protest zaposlenih in študentov ljubljanske univerze, ki so se jim pridružili tudi predstavniki mariborske in primorske univerze. Več tisoč mladih in starejših je proti vladnim ukrepom protestiralo mirno. V DZ pa so medtem poslanci že sprejeli dopolnilo, po katerem visokemu šolstvu vračajo 16 milijonov evrov sredstev.
Predstavniki univerz so se sicer zbrali pred poslopjem ljubljanske univerze in se nato premaknili pred DZ, kjer so izrazili nestrinjanje s predlaganimi vladnimi ukrepi in proračunoma za leti 2013 in 2014, o čemer danes glasujejo poslanci. Pred DZ so najprej zapeli pesem Gaudeamus Igitur, nato prebrali protestno izjavo, uradni del shoda pa se je končal s pesmijo trobente z naslovom Tišina, bržčas v znamenje umirajočega visokega šolstva.
Protestniki so se zavzeli za kakovostno univerzo in dostopen študij ter proti visokošolski noveli. Transparenti so nosili napise "Varčevanje ne deluje", "Za polno financiranje javne univerze", "Naj novela ZVIS izvisi" in "Za socialno Evropo". Med protestniki so zaokrožili letaki "Podrejajo si razum in svobodno misel" in "Fiziki nimamo za pouk teorije relativnosti".
Protest se je nadaljeval s skandiranjem raznih gesel: "Ne bomo prodali javne univerze", "Ne bomo plačali vaše krize" in "Javna univerza, ne šolnine". Nato so se mladi prijeli za roke in okoli poslopja parlamenta sklenili obroč. Policisti so študente nekajkrat opozorili, da je shod že končan, a poželi žvižge množice mladih. Sicer pa incidentov ob tokratnem protestu ni bilo.
Med udeleženci protesta je bil tudi rektor Univerze v Ljubljani Radovan Stanislav Pejovnik, ki je poudaril, da vse slovenske univerze ponujajo dialog. Vladi predlagajo triletni načrt prestrukturiranja, v katerem bi se dogovorili, kako bo v prihodnje videti slovenski visokošolski prostor.
S predlaganim proračunom pa univerza po njegovih besedah ne bi mogla preživeti. Če bi ga poslanci sprejeli, bi "odgovarjali za začetek uničevanja slovenskega visokega javnega šolstva".
Rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj je dodal, da je so v popolni negotovosti, saj ne vedo, kaj jih čaka. Napovedi pa so takšne, da jih silijo v absurdno situacijo, "v iracionalni prostor nemogočega".
Predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je opozoril, da sindikati razpravljajo o tem, da bi v primeru, če bo predlagani proračun sprejet, "to norost ustavili".
Izrazil je zadovoljstvo, da so študentje in profesorji pred parlament prišli povedat, da je to, kar sprejemajo poslanci, "katastrofa za to državo in pomeni uničenje refleksije svobodnega in avtonomnega razmišljanja v naši državi".
Predlog proračuna za leto 2013 je sicer predvideval 16 odstotkov manj denarja za izobraževanje in 20 odstotkov manj denarja za raziskovanje glede na 2011. Zato je poslance Pejovnik pozval, naj zavrnejo predlagani proračun. Ti pa so prav ob koncu današnjega protesta nato sprejeli dopolnilo, po katerem visokemu šolstvu vračajo 16 milijonov evrov.
Po besedah predsednika upravnega odbora ljubljanske univerze Dušana Mramorja pa vladni ukrepi predstavljajo "popolnoma nelogičen, nespameten način reševanja problemov". Ocenjuje tudi, da sploh ni dvoma o tem, da gre pri proračunu "za prerazdelitev denarja iz javnega v zasebno".
Predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Mitja Urbanc pa je pojasnil, da želijo študenti, profesorji in akademiki skupaj "opozoriti na dolgoročne posledice, ki jih bo prineslo varčevanje na področju izobraževanja in znanosti".
ŠOS je sicer ob robu protestov pripravila tudi odprto pismo slovenski politični eliti, v katerem izpostavlja, da mladi niso izgubljena generacija, "le politika je izgubila kompas". Proti načrtovanemu proračunu za prihodnji dve leti so se v odprtem pozivu vladi sicer izrekli tudi v Sindikatu Mladi plus.
Sorodne vsebine:
V Kopru danes novi veliki protesti
Več tisoč študentov pred DZ proti proti rezom v visoko šolstvo