"PRELOMNI TRENUTEK ZA PRIHODNOST ZAHODA": Politični analitik Sebastjan Jeretič o tem, kaj pomeni zmaga Trumpa za Evropo

Koper

Trumpova politika odpira nova vprašanja in izzive, ki bodo oblikovali prihodnost zahodnega sveta. "Zmaga Donalda Trumpa predstavlja ključen trenutek v spopadu med globalistično in suverenistično politiko," je prepričan politični analitik Sebastjan Jeretič, ki poudarja, da se bo po zmagi Trumpa Evropa morala soočiti s posledicami svojih strateških napak.

Po mnenju političnega analitika in komentatorja Sebastjana Jeretiča je bila zmaga Donalda Trumpa pričakovana. "To je najpomembnejši prelomni trenutek v tekmi med globalistično in suverenistično politiko, kjer globalisti zagovarjajo razdrobljen globalizem in individualizem, medtem ko suverenisti oživljajo tradicionalne vrednote," poudarja Jeretič.

"Na poti do te zmage je moral Trump premagati velike ovire, saj je globalizem danes finančno močnejši in je dolgo let deloval v smeri uničenja njegove javne podobe ter izkoriščal vse možnosti, da bi Kamalo Harris povzdignili v ikono boja proti fašizmu. Harrisova je v kampanji nastopila slabo. Na začetku je imela velik zagon, saj je štartala pozitivno, a prvi rezultati so jo očitno potisnili v negativno kampanjo, kar se ni izkazalo za uspešno. Prevladalo je dejstvo, da Američani slabo živijo in da se je življenjski standard v zadnjih letih znižal. Na moralnem področju se večina obrača k suverenistični strani, ki prinaša neko tradicionalno stabilnost določenih kulturnih vzorcev, zato podpore iz sveta zabavne industrije, ki promovira globalistični individualizem in bizarnosti, niso pomagale," ocenjuje Jeretič. 

"Bidnova pripomba, da so Trumpovi volivci 'smeti', je bila znak, da so zgrešili kampanjo, saj so padli v negativno retoriko," meni Jeretič. "Tudi Obama in drugi demokrati, ki so poudarjali, da Trump razdvaja, so bili sami nosilci negativne kampanje. Vstopili so v boj, v katerem ne morejo zmagati in Trump je premagal vsak tak poskus negativizma. Demokrati so imeli na začetku zagon, nato pa so številne napake mobilizirale drugo stran. Kamala Harris je bila smešna in je v svoji karieri naredila preveč napak, njena negativna kampanja je delovala umetno, kar se ni obneslo."

Šele podrobne analize bodo pokazale, kateri dejavniki so bili odločilni za Trumpovo zmago. "Zanimivo bo videti, ali so prevladala moralna vprašanja ali nezadovoljstvo ljudi z življenjskim standardom. Verjetno pa gre za kombinacijo obojega. Ne smemo spregledati tudi nezadovoljstva Američanov z migrantsko politiko, kar je tudi bilo mobilizacijsko vprašanje. Trump bo zagotovo nadaljeval svojo politiko, saj je dosegel izjemen rezultat in bo imel podporo tudi v parlamentuKljučno je, da gre za eno najpomembnejših bitk v celotni politiki zahodnega sveta, kar bo imelo vpliv tudi na Evropo, kjer se v prihodnjih letih pričakuje padanje življenjskega standarda. Zdaj prihaja zaton evropskega modela gospodarstva zaradi propada industrije in drugih trendov. Prihajajo tvegani časi, kjer se postavlja vprašanje ravnotežja med kulturnimi in ekonomskimi izzivi; levica se osredotoča na promocijo liberalne kulture, a nima rešitev za življenjski standard, zato bomo tudi v Evropi priča političnim spremembam," napoveduje Jeretič.

Spremembe se napovedujejo tudi glede možnosti končanja vojne v Ukrajini. "Mislim, da je konec vojne zelo blizu, ne samo zaradi Trumpove zmage, ampak tudi zato, ker je Evropa spoznala, da te vojne ne more dobiti. Treba bo sprejeti realnost, kar bo za mnoge boleče. To je stvar realne politike. Evropa je sledila ZDA in se podredila, ne da bi se upirala in zdaj bo plačala ceno velikih strateških napak, ki jih je storila do Rusije, Bližnjega vzhoda in Azije. Evropska politika do Azije je bila povsem zgrešena in ni prinesla ustreznih rezultatov. Evropa se ni postavila dovolj močno, da bi lahko dosegla karkoli v odnosu do Azije. Sledila je ZDA in vodila negativno politiko, zdaj pa je v šoku in vprašanje je, kako bo reagirala. Zato nekateri menijo, da bo Evropa morala razmisliti o svoji strategiji in jo spremeniti," opozarja.

Enaka fronta se odpira tudi v Evropi. "Globalisti želijo moralne politične fronte, v Ameriki, ki ni tako sekularizirana kot Evropa in kjer je religija še vedno pomembno moralno orodje, bolj kot v večjem delu stare Evrope, so te moralne fronte lahko nekaj časa zmagovale, zdaj pa so utrpele velik poraz. Strategija globalistov temelji na razdvajanju in to bo glavna bitka zahodne politike v prihodnjem desetletju," napoveduje Jeretič.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  07 .11. 2024 ob  16: 31
-2
Prosim te Jeretič, eno samo "nakladanje". Kako si dobro razčlenil kampanijo demokratov, da so kampanijo gradili na negativni retoriki in razdvajanju in da je Trump gladko premagal ta negativizem. S čem le se sprašujem. S še večjim negativizmom, žalitvami na osebni ravni, lažmi in vsem, kar ne sodi v resno predvsem pa kulturno politiko. Edino s čemer se je za strinjati Jeretič je to: Zato nekateri menijo, da bo Evropa morala razmisliti o svoji strategiji in jo spremeniti," opozarja.

Pa še to, Pjero Panin, sprašuješ kdo išče konflikte. Vprašaj se kdo je napadel suvereno evropsko državo in začel vojno, za katero pravi, da ni vojna ampak strateška operacija ali kako že.
Pjero Panin |  06 .11. 2024 ob  23: 26
15
Po tem ko je Biden prišel na oblast se je zacela vojna v Ukrajini in tokom let financiral zadeve in uvajal sankcije od zamrznitve denarja do nobenih stikov,kljub temu da je Evropa odvisna od Rusije
Kdo bo vrnu Rusom denar in kako se bodo stvari končale?
Kdo išče konflikte?
Pjero Shriba |  06 .11. 2024 ob  20: 41
-19
Ma kaj blodi ta analitik della domenica oziroma kaj zavaja ljudi.
Govori o nekem spopadu med globalistično in suverenistično politiko.
Po njegovem globalisti zagovarjajo razdrobljen globalizem in individualizem, medtem ko suverenisti oživljajo tradicionalne vrednote.
Bolj butaste in tendenciozne izjave ni mogoče napisati.
Ma kakšen globalizem in suverenizem, lepo vas prosim.
Opravka imamo z novo obliko nacizma, ki se danes imenuje suverenizem.
Trump, Orban, Putin, Kim Jong Un, Salvini, LePen, Netanyahu in cela vrsta manjših voditeljev so ena in ista pašta, ki
stremi po temu, kar so na začetku prejšnjega stoletja teoretizirali nacistični misleci.
hribi |  06 .11. 2024 ob  19: 35
11
Lepo je ko nekdo zmaga in od njega točno veš kaj lahko pričakujemo. Če bi zmagala druga opcija bi bil končni izzid zelo podoben, le retorika bi bila navideznim prijazna. Rešitev je enostavna. Obrniti se proti BRICSU. Če bodo imeli jajca.