Raziskovalka na Inštitutu za zgodovinske študije na Znanstveno-raziskovalnem središču Koper (ZRS Koper), dr. Urška Strle, je prejela prestižno nagrado Klio za soavtorstvo znanstvene monografije 'Užaljeno maščevanje: spomin na italijanska fašistična taborišča' (ZRC SAZU, 2023).
PRESTIŽNA NAGRADA ZA RAZISKOVALKO ZRS KOPER: Prejela jo je dr. Urška Strle za soavtorstvo znanstvene monografije
Koper
Nagrado podeljuje Zveza zgodovinskih društev Slovenije za najboljše dosežke na področju zgodovinopisja, pri čemer je bil tokrat nagrajen inovativni in celoviti pristop k raziskovanju enega najbolj travmatičnih poglavij slovenske zgodovine 20. stoletja – internacij civilistov v italijanska fašistična taborišča. Dr. Strle je skupaj s soavtorjema, prof. dr. Otom Lutharjem in prof. dr. Marto Verginella, s pomočjo več kot 60 pričevanj nekdanjih internirancev in internirank ter bogatega arhivskega gradiva osvetlila ta prezrti del zgodovinskega spomina.
Monografija izstopa z zgodovinopisno občutljivostjo za avtobiografske vire in primerjalni pristop, saj povezuje osebne izkušnje z globalnimi zgodovinskimi okoliščinami. V tandemu s soavtorjema je avtorica tako pomembno prispevala k razumevanju problematike italijanskega fašističnega režima, ki je bil v evropskih diskusijah o totalitarizmih pogosto zapostavljen.
Dr. Urška Strle, docentka in priznana raziskovalka, deluje na ZRS Koper v okviru ERC projekta OPEN BORDERS (vodja prof. dr. Borut Klabjan). Osredotoča se predvsem na zgodovino ženskega gibanja, zgodovino migracij ter sodobno slovensko zgodovino, pri čemer pogosto uporablja metodo ustne zgodovine. Pri svojem zgodovinopisnem delovanju poudarja etične standarde raziskovalnega dela ter pomen uravnoteženega in občutljivega pristopa v znanosti. Prejem nagrade Klio je za dr. Urško Strle ne le potrditev znanstvene odličnosti in predanega raziskovalnega dela, temveč tudi priznanje za njen prispevek k poglabljanju razumevanja zgodovinskih procesov in izzivov, ki oblikujejo našo skupno preteklost.