Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS Koper), partner projekta KAŠTellieri, organizira dvodnevno čezmejno strokovno-znanstveno konferenco 6. dan kaštelirjev/gradišč. Dogodek poteka danes, 22. in jutri, 23. novembra 2024 v prostorih Centra humanističnih znanosti ZRS Koper in Centra Sonček Elerji.
PROJEKT INTERREG ITA-SI KAŠTellieri: Oživljanje prazgodovinskih gradišč na območju Istre in širšega čezmejnega območja
Koper
Program Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 je program evropskega čezmejnega sodelovanja. S financiranjem projektov sodelovanja med italijanskimi in slovenskimi partnerji program obogati čezmejno območje s skupnimi aktivnostmi in finančnimi sredstvi za izboljšanje kakovosti življenja prebivalstva, pri čemer varuje in spodbuja tudi naravno in kulturno dediščino.
Projekt Interreg ITA-SI z akronimom KAŠTellieri se posveča oživljanju prazgodovinskih utrjenih višinskih naselbin, poznanih kot gradišča ali kaštelirji, ki so značilna za območje Istre in širše čezmejno območje.
Regija, ki sega od Kvarnerja, Istre, Čičarije, Brkinov, Krasa do Benečije, združuje izjemne naravne danosti in bogato zgodovino. Gostota kaštelirjev ali gradišč dokazuje intenzivno poselitev v bronasti in železni dobi (2.–1. tisočletje pr. n. št.). Projekt KAŠTellieri oživlja to skoraj pozabljeno dediščino s ciljem celovite valorizacije, interpretacije in revitalizacije s pomočjo digitalizacije in kreativnih industrij.
Poleg ohranjanja dediščine projekt spodbuja trajnostni turizem, zmanjšuje ogljični odtis in krepi družbeno odgovornost z vključevanjem oseb s posebnimi potrebami. Projekt se osredotoča tudi na preusmerjanje turističnih tokov z obale v notranjost ter na zmanjšanje sezonskosti turizma, hkrati pa ustvarja boljše ekonomske razmere v obmejnem zaledju in razbremenjuje obalna območja.
Pomemben vidik projekta je tudi čezmejno sodelovanje partnerjev, ki omogoča izmenjavo znanj in ustvarjanje sinergij na celotnem območju.
Prvi dan bo namenjen znanstvenim predavanjem in razpravam, ki bodo osvetlile trajnostne pristope k ohranjanju in upravljanju dediščine prazgodovinskih gradišč severnega Sredozemlja. Konferenčni program bo potekal v treh sekcijah: arheološke raziskave in interpretacija dediščine, socialna vključenost in dediščina in trajnostni kulturni turizem (od arheološke najdbe do 5-zvezdnega doživetja (okrogla miza). Na začetku konference bodo novi člani povabljeni k podpisu članstva v konzorciju "Dežela prazgodovinskih gradišč/kaštelirjev", ki združuje deležnike za trajnostno upravljanje in promocijo te dediščine.
Drugi dan bo potekal v prostorih Združenja Sonček na Elerjih in bo namenjen delavnicam, kjer bodo sodelovali varovanci Doma na Krasu in Sončka kot mentorji in udeleženci. Predstavili bodo izdelavo prazgodovinskih skledic, ki so se je naučili v okviru prejšnjega projekta. Keramičarka Alenka Gololičič bo predstavila surovine in tehnike izdelave prazgodovinskih skled. Arheologinja Maruša Bizjak bo pokazala tkanje s karticami z vzorci železnodobnih Histrov, ki ga je v preteklih letih razvila. Članice Turističnega – kulturnega društva Šparžin bodo predstavile pripravo prazgodovinskih jedi, razvitih v preteklem projektu.
Sledil bo voden ogled arheološkega parka Elleri na italijanski strani kaštelirja, ki ga bo vodil prof. dr. Paolo Paronuzzi, dan pa se bo zaključil s predvajanjem nagrajenega dokumentarnega filma Hema – zgodba o gradiščih, režiserke Francesce Mucignato.
Dvodnevna čezmejna strokovno-znanstvena konferenca 6. dan kaštelirjev/gradišč bo celostno predstavila bistvene komponente projekta KAŠTellieri in pomembnosti popularizacije, ohranjanja in raziskovanja prazgodovinskih gradišč/kaštelirjev ter implementacije v trajnostnem turizmu z aktivnim vključevanjem oseb s posebnimi potrebami.