Po sredini javni razpravi osnutka občinskega prostorskega načrta za koprsko občino v Bertokih so tamkajšnji krajani kritični do predlaganih rešitev. Kot je pojasnila članica sveta krajevne skupnosti Saška Petejan, želijo krajani bolje razumeti strokovne podlage, do takrat pa naj občina zamrzne izvedbeni del občinskega prostorskega načrta.
PROSTORSKI NAČRTI OBČINE V BERTOKIH RAZBURJAJO: Zahtevajo zamrznitev izvedbenega dela koprskega OPN (VIDEO)
Koper
Javna razgrnitev osnutka občinskega prostorskega načrta bo trajala do 10. aprila, Mestna občina Koper pa je v njem izpostavila somestje Bertoki-Prade kot eno od pomembnejših lokalnih središč, ki se bodo razvijala v prihodnje. Prav območje Bertokov je eno od tistih, kjer občina načrtuje največje širitve stavbnih zemljišč.
Med cilji prostorskega razvoja je za območje Bertokov tudi omogočanje razvoja novih visokotehnoloških delovnih mest v povezavi z obstoječimi in načrtovanimi območji stanovanj.
Na sredini javni razpravi se je po besedah Petejanove izkazalo, da "krajani ne potrebujejo informacij o variantnih rešitvah za teh 70 hektarjev novih zazidalnih površin, ampak da bolj potrebujejo informacije in poznavanje strokovnih podlag, študij, zakaj in kaj bi se gradilo na tem območju".
Včeraj je bila dvorana zadružnega doma Bertoki premajhna za vse krajane, ki so se hoteli udeležiti razprave o osnutku...
Objavil/a Skupaj dne Četrtek, 24. marec 2022
Župan Aleš Bržan je, tako Petejanova, na javni razpravi sicer ponudil tri variante, a je zanje ključno razumeti strokovne podlage: "Če ne razumemo, kako je občina zastavila razvoj tega območja, na katerih strokovni podlagah, potem nimamo niti nobenih zagotovil, da naslednji prostorski akti udejanjajo to, kar bo danes povedano."
Boljše razumevanje strokovnih podlag in okoljskega poročila naj bi dosegli z delavnicami in okroglimi mizami, je prepričana Petejanova. Izrecno pa je bila izražena želja krajanov, da se do takrat zamrzne izvedbeni del prostorskega načrta. Ta je namreč že lahko podlaga za izdajanje gradbenih dovoljenj v prihodnje, je opozorila Petejanova: "Želimo pravno zagotovilo, da bo danes dogovorjeno veljalo tudi čez deset ali dvajset let."
Župan Bržan je po poročanju Primorskih novic poudaril, da ne želijo krajanom škodovati ali jim karkoli vsiljevati: "To je šele osnutek dokumenta, ne pa končna verzija. Pojasnili bomo, kaj je možno upoštevati in česa ne bomo mogli spremeniti."
Petejanova upa, da bo osnutek načrta še mogoče popraviti. Pri tem je spomnila, da krajevna skupnost že dve leti na občino naslavlja dokumente, v katerih so izrazili željo po dialogu in skupnem urejanju prostora: "Zato so nas te variantne rešitve presenetile, in ravno tako krajane - ker so se zgodile brez preverjanja potreb in želja krajanov."
Komentiraj
Koga med krajani res zanimajo neke strokovne podlage je pa prava uganka.
Prav tako se vedno ptevladuje naci - to smo vam pripravili, tako bomo sprejeli. O sodelovanju, obvescanju, vkljucenosti in predhodnega povprasanje ljudi ki tukaj zivijo in ki se jih te spremembe najbolj ticejo pa ne duha ne sluha!!