Prvi posredovalci so osebe, ki nudijo prvo pomoč ponesrečencem do prihoda nujne medicinske pomoči. Program Prvih posredovalcev izvajajo v Mestni občini Koper (MOK) in občini Ankaran od leta 2018 v sodelovanju z prehospitalno enoto Zdravstvenega doma Koper, z letošnjim letom pa je program prisoten na celotni Obali na področju vseh štirih občin.
PRVI POSREDOVALCI REŠUJEJO ŽIVLJENJA: Z letošnjim letom je program prisoten na celotni Obali (FOTO)
Koper
Prvi posredovalci se odzovejo na poziv dispečerske službe zdravstva in pridejo na kraj dogodka z namenom izvajanja ukrepov za ohranitev življenja pred prihodom službe nujne medicinske pomoči (NMP). "Vključeni so v sistem t. i. tihega aktiviranja sil za zaščito in reševanje, kar pride v poštev predvsem v ruralnem okolju, ko je NMP ekipa oddaljena dlje kot 15 do 20 minut," navajajo na Rdečem križu Koper. "Prav oddaljenost in težka dostopnost določenih krajev v obalnih občinah, prav tako pa porast prometa na cestah v času turistične sezone, predstavljajo za poškodovance iz naselij zmanjšano varnost v primeru nesreč."
Včeraj smo na našem združenju pripravili prvo obnovitveno usposabljanje za Prve posredovalce v letošnjem letu. Udeležilo...
Posted by Rdeči križ Koper on Saturday, 3 February 2024
Pri tem so posebej izpostavljena zdravstvena stanja, kot so akutni miokardni infarkt, možganska kap ter hujše krvavitve, kjer je čas do prihoda reševalnih ekip, ki se lahko giba od 30 minut in več, ko je človek brez vmesne oskrbe, skoraj zagotovo usoden. Če se v bližini nahaja vsaj ena oseba, ki je usposobljena za nudenje prve pomoči in uporabo defibrilatorja (AED), ima človek bistveno večje možnosti za preživetje.
"Prvi posredovalci so aktivirani za situacije, pri katerih je hitra oskrba nujna in največje tveganje predstavlja pomanjkljivo ukrepanje. Govorimo o prvi pomoči, za katero smo državljani zakonsko dolžni ukrepati, vendar se pri prvih posredovalcih izkaže predvsem notranja želja po pomoči ljudem v hudi zdravstveni stiski. Pomoč nudijo takrat, ko ponesrečenci nimajo nobene druge ali boljše možnosti," poudarjajo.
Prednost prvih posredovalcev je prav hiter dostop do poškodovanca, saj gre največkrat za sosede, ki v nekaj minutah pričnejo s temeljnimi postopki oživljanja in, če je potrebno, z zgodnjo defibrilacijo. "Njihov čas prihoda na kraj dogodka ni daljši od 12 minut. Aktivirani so takrat, kadar so za nenadno obolelega pomembne minute."
Usposabljanje prvih posredovalcev obsega vsa znanja, ki ga potrebujejo na terenu ob aktivaciji, svojo licenco pa morajo obnavljati enkrat letno. "Namen tega programa je ponuditi roko prehospitalnim ekipam in prebivalcem v oddaljenih krajih, da imajo lahko večje možnosti preživetja ob zgoraj naštetih situacijah, kjer žal za preživetje štejejo minute in hiter pristop do nenadno obolelega," navajajo na RK Koper. Program uspešno izvajajo že šest let, strokovni vodja programa pa je dr. Matej Rubelli Furman iz Zdravstvenega doma Koper.
Trenutno v programu sodeluje 49 prostovoljcev z veljavno licenco, ki so v lanskem letu izvedli 44 intervencij. Najpogostejši vzrok aktivacije je bila reanimacija, bile sta dve delovni nesreči, nekaj utopitev in nekaj dihalnih stisk.