V Singapurju so včeraj v eni od restavracij svojim gostom premierno ponudili v laboratoriju ustvarjeno piščančje meso. Ustvarjalci upajo, da bi lahko na ta način zmanjšali vpliv na okolje, ki nastane pri običajni mesnopredelovalni industriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
PRVIČ NA KROŽNIKU: V restavraciji ponudili v laboratoriju ustvarjeno meso
Svet
Ameriški startup Eat Just je v začetku meseca potrdil, da so njihov izdelek odobrili za prodajo v Singapurju. S tem je postal prva država na svetu, ki dovoli prodajo mesa, ustvarjenega brez trpljenja živali.
Restavracija 1880 je kot prva začela sodelovati s podjetjem in je včeraj svojim gostom prvič ponudila laboratorijsko ustvarjeno meso. Na premierno pogostitev so povabili mlade, stare med 14 in 18 let, ki so v preteklosti pokazali svojo zavezanost reševanju planeta.
Ustanovitelj restavracije Marc Nicholson je prepričan, da gre pri tem izdelku za revolucionaren korak k reševanju podnebnih sprememb.
Poraba mesa naj bi se v prihajajočih letih še krepila. Reja živali in mesnopredelovalna industrija pa imata velik vpliv na okolje. V laboratoriju ustvarjeno meso bi lahko predstavljalo okolju prijazno alternativo. Glede bojazni o previsokih ceni je startup zagotovil, da so napredovali pri proizvodnji in s tem znižali stroške.