PS je danes ob začetku nujne seje odbora DZ za finance in monetarno politiko, ki naj bi obravnaval predlog prodaje naložb države, umaknil zahtevo za sklic seje.
Član odbora Alojz Potočnik (PS) je povedal le, da zahtevo za sklic nujne seje odbora umikajo, pojasnil pa ni podal. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je za STA povedal, da so zahtevo umaknili, ker bodo v gradivu določene stvari dodali oz. popravili in nato gradivo vrnili na odbor. O tem, kakšne bodo spremembe, ni želel govoriti.
Bratušek: Postopki v DZ potekajo po dogovoru
Predsednica vlade Alenka Bratušek je na novinarski konferenci po seji vlade na vprašanje o privatizaciji povedala, da postopki v DZ potekajo, kot so dogovorjeni. Zakaj je bila zahteva za današnjo sejo odbora umaknjena, zaradi zadržanosti na seji vlade ne ve natančno, ocenjuje pa, da so razlog kakšna dodatna pojasnila.
Premierka je dodala, da so se načeloma dogovorili, da bo koalicija ta prvi paket prodaje podprla, da pa nadaljnjih paketov ne bo več, ampak da se bo pred novimi prodajami pripravila strategija upravljanja celotnega premoženja, ki ga država še ima.
Tanko: Nekaj hudo narobe je z delom vlade
Jože Tanko (SDS) je na seji odbora dejal, da delo države v teh težkih trenutkih na takšen način ni možno in ni spodobno organizirano. Ocenil je, da je, če vladna koalicija zahteva sejo, jo najprej prestavi in sedaj umika zahtevo za sklic, "nekaj hudo narobe z delom vlade in koalicije v teh razmerah".
Tanko pravi, da je gradivo brez argumentacije in obrazložitev. "Nič od tistega, kar ste zahtevali od pripravljalcev gradiv v prejšnji koaliciji, niste predložili k argumentaciji za namero, ki je tu opredeljena. Ni metodologije prodaje, kriterijev, prodajnih ciljev,izračuna, kakšen bo vpliv prodaj na ostale gospodarske kriterije," je dejal.
Na seznamu kar 15 podjetij
Na seznamu so deleži 15 podjetij, in sicer deleži v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu, za katere se je postopek prodaje že začel, ter dodatno še v desetih podjetjih. To so Aerodrom Ljubljana, Adria Airways Tehnika, NKBM, Telekom Slovenija, Cinkarna Celje, Gospodarsko razstavišče, Paloma, Terme Olimia Bazeni, Unior in Žito.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, eden od podpredsednikov SD, je za STA povedal, da je stališče SD glede tega ves čas enako. Predloga prodaje niso podprli in tudi na vladi so ministri SD glasovali proti, saj "ne vidimo potrebe, da se prodajajo podjetja, ki prinašajo v državni proračun dosti dobička, ki ga potrebujemo tudi za to, da sofinanciramo pokojnine in druge stvari".