Piranski občinski svet je na dopisni seji, ki se je iztekla v četrtek, med drugim potrdil dopolnitvi sklepa o določitvi plačljivih parkirišč in tarif za parkirnine na območju občine, o tej možnosti smo sicer že poročali. Tako bo po novem plačljivih več parkirišč v Portorožu, Luciji in Strunjanu. "Potrebno je pogledati, kako zadovoljiti domačine in turiste, ker najhuje je, da začnemo kot najbolj razvita turistična občina odganjati obiskovalce. Še huje pa se mi zdi in se bojim, da z uvajanjem novih parkirnin in višanjem cen poskušamo rešiti finančno luknjo v Okolju Piran. Mislim, da so bodo občani strinjali, da je bilo novih parkirnin in višanja cen v zadnjem obdobju nenormalno veliko," pravi Robert Kranjc, podpredsednik stranke SD v Piranu.
REŠEVANJE OKOLJA PIRAN Z NOVIMI PARKIRNINAMI? "Tudi občinski redarji bodo morali gledati širše, z več tolerance"
Piran
Nujnost obravnave te točke na dopisni seji izhaja iz problematike parkiranja na območju občine, s katero se občani na nekaterih lokacijah srečujejo predvsem v poletnih mesecih. Veliko krajanov in upravljavcev stanovanjskih blokov je zahtevalo ureditev parkirnega sistema v smeri celovito usklajenega sistema plačljivih parkirišč za upravičence do parkiranja na posamičnih lokacijah oz. parkiriščih, so na občini navedli ob sklicu seje.
V skladu s sprejetim sklepom bo po novem plačljivo parkiranje na parkirišču za Splošno plovbo v Portorožu, in sicer bo med aprilom in septembrom prva ura parkiranja brezplačna, za vsako naslednjo uro bo treba odšteti 1,50 evra, dnevno parkiranje (nad 10 ur) bo stalo 15 evrov, mesečni pavšal za pravne osebe, ki izvajajo dejavnost na območju Portoroža, pa bo znašal 60 evrov. Med oktobrom in marcem bodo veljale enake tarife, razen mesečnega pavšala, ki bo znašal 40 evrov.
Na parkirišču pod odcepom za Šentjane na Belem Križu bo parkirni režim veljal med aprilom in septembrom, pri čemer bo prva ura parkiranja zastonj, za vsako naslednjo bo treba plačati 1,50 evra oz. 10 evrov za celodnevno parkiranje.
Ob vzpostavitvi novega makadamskega parkirišča na območju športne dvorane Lucija bo občina dala možnost izdaje mesečnih abonmajev za občane s stalnim prebivališčem v Piranu, lastnike stanovanj ter zaposlene na območju parkirne cone. Mesečno parkiranje bo za občane v tem primeru znašalo 13 evrov.
Na območju ob objektih Obala 130, 132 in 134 se bo parkirnino plačevalo vse leto, a bo prva ura še vedno brezplačna. Za vsako nadaljno uro se bo plačalo en evro, za celodnevno parkiranje deset evrov, mesečno parkiranje za domačine pa bo stalo 13 evrov.
Parkirišči pri Osnovni šoli in vrtcu Lucija bo ob delavnikih med 7. in 16. uro rezervirano za tam zaposlene, mesečni abonma pa bo znašal 13 evrov. Izven omenjenega časa bo parkiranje brezplačno.
Uvaja se tudi dodatna plačljiva parkirišča v Strunjanu. Na parkiriščih pri kiosku in nasproti gostile Trta bo od aprila do septembra vsaka začetna ura parkiranja stala 1,50 evra, dnevno parkiranje 15 evrov in mesečno parkiranje zaposlenih 13 evrov. Pred gostilno Sosič bo parkiranje plačljivo od aprila so septembra, in sicer bo vsaka začetna ura stala 1,50 evra, dnevno parkiranje 15 evrov ter mesečno parkiranje za zaposlene 13 evrov.
Sklep bo začel veljati dan po objavi v uradnem listu, razen na območju športne dvorane Lucija, kjer bo režim začel veljati z vzpostavitvijo makadamskega parkirišča.
"Treba je pogledati skozi oči prometne strategije v piranski občini, kar pomeni da bi bilo potrebno k reševanju parkirnin, parkirnih prostorov in garaž, ki jih manjka, pristopati širše. Najlažje je uvesti nove parkirnine, te tudi podražiti, hkrati pa pozabljati na domačine, ki smo popolnoma enakovredni kot obiskovalci," pravi Kranjc, podpredsednik piranske stranke SD in kot poudarja, govori v tem primeru predvsem kot aktiven občan.
Ob tem izpostavlja, da prebivalci Pirana plačujejo abonmaje za parkiranje, čeprav nimajo prostora za svoje jeklene konjičke niti več na Fornačah. Za primerjavo, v Luciji pri Mercator centru je del parkirišča plačljiv, del pa brezplačen in namenjen stanovalcem blokov. "In obiskovalci seveda parkirajo tam, kjer je brezplačno," razlaga Kranjc, domačini pa tako spet ostanejo brez parkirišč.
Kranjc daje za zgled zeleni turizem oziroma ureditev parkiranja v prestolnici, kjer so na parkirišču ob vstopu v Ljubljano znatno cenejša parkirnina, cenejši je javni prevoz in možnost poceni izposoje koles.
"Zato je potrebno najti ustrezne površine. Dejstvo pa je, da bodo morali tudi občinski redarji začeti gledati širše na parkiranje v občini in mogoče imeti malce več tolerance do domačinov. Želim si, da trenutna oblast razume, da ne gre za politično obračunavnaje, ampak za strateško reševanje prometnega kaosa v občini piran na tak način, da bodo zadovoljni domačini in obiskovalci," zaključuje Kranjc.
Komentiraj
Robert Kranjc je pa lahko samo tiho, ker skuša nabirati zdaj točke, ker bo itak drugo leto skušal zamenjati Đenia. Zdaj se dela tako zaskrbljenega, ker ve, da se bližajo volitve. Prav tako Mišič, ki vodi občino preko Đenia iz Okolja, Fakin Robert je iste sorte, da pa ne govorim o ekipi, ki jo ima Đenio na občini. Občani moramo odpreti oči in na mesto župana dati človeka, ki ima šolo, znanje, vizijo, empatijo do sočloveka, predvsem pa preprosto povedano mora imeti jajca, da se postavi ob rob tem hijenam, ki želijo občino in občane raztrgati za svoje interese in interese njihovih podpornikov. V Piranu rabimo svežo kri, vročo kri, človeka, ki bo podpiral lokalno in ne bo delal z nami kot da smo zadnji drek na tem svetu.
Zadković, Fakin, Kranjc, Cerovac, Petaros, Mišič, Korenika, Tomljanović, Mally, Kuzmin in podobni = vizija lastnih interesov, požrešnost, občani ne obstajajo.
Ne nasedajte tem farsam!
Največ izgubijo trgovci, gostinci in domačini v Luciji.
Lucija ni turistični kraj in ne živi od turizma.
Naj Genio ne računa na glasove pri volitvah