Gre za britansko raziskavo, v kateri je sodelovalo več kot 2000 ljudi, s katero je znanstvenikom uspelo dokazati obstoj zunajtelesne izkušnje pacientov, ki so jih razglasili za mrtve.
REVOULUCIONARNA ŠTUDIJA: Šokantne ugotovitve o življenju po smrti
Študijo so opravili na Univerzi Southampton. Možgani naj bi prenehali z aktivnostmi 30 sekund zatem, ko srce preneha s črpanjem krvi po telesu. Študija je pokazala, da človek doživlja ozaveščenost tudi še tri minute po razglasitvi smrti.
Kot je dejal vodja raziskave Sam Parnia, ne gre za določen trenutek, ampak za potencialno reverzibilen proces, ki se zgodi zaradi nesreče ali bolezni in ima za posledico prenehanje delovanja srca, pljuč in možganov. Če človek proces umiranja preživi, govorimo o srčnem zastoju, sicer pa gre za smrt.
V študiji so sodelovali ljudje iz Avstrije, ZDA in Velike Britanije, ki so preživeli srčni zastoj oziroma infarkt. 40 odstotkov jih je dejalo, da se spominjajo zavedanja tudi v času, ko so bili klinično mrtvi. Po pojasnilih Parnie veliko ljudi doživlja duševno aktivnost, po okrevanju pa izgubijo spomin zaradi možganskih poškodb ali zdravil.
Sodelujoči so svoja občutja povezovali z neprijetnim strahom. 57-letnik pa se je vznemirljivo spomnil vsega, kar se je dogajalo okrog njega, ko je bil klinično mrtev. To je dragocena ugotovitev, pojasnjujejo raziskovalci, saj se domneva, da so izkušnje klinično mrtvih pacientov halucinacije oziroma iluzije, preden se srce ustavi. 57-letnik se je zavedal še tri minute potem, ko zdravniki niso več zaznali srčnega pulza. Možgani naj bi sicer prenehali delovati 20 sekund po srčnem zastoju, spomin 57-letnika pa je bil skladen s preverjenimi dogodki.