Danes je na Univerzi na Primorskem (UP) potekal podpis pisma o nameri za podporo in sodelovanje pri razvoju in izvajanju enovitega magistrskega študijskega programa Medicina na UP, ki so ga podpisali rektorica UP in predstavniki bolnišnic ter javnih in zasebnih zavodov. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.
S SODELOVANJEM DO MEDICINSKE FAKULTETE: 13 primorskih zdravstvenih zavodov z univerzo podpisalo pismo o nameri (FOTO)
Koper
Na UP je danes potekal naslednji od korakov pri vzpostavljanju enovitega magistrskega študijskega programa Medicina, ki sledi podpisu pisma o nameri, ki sta ga podpisala predsednik Vlade in rektorica UP v maju. Vodstvo UP je na strateški sestanek povabilo javne in zasebne zdravstvene zavode v Primorsko-notranjski regiji in širše.
Po sestanku so prisotni podpisali tudi pismo o nameri za podporo in sodelovanje pri razvoju in izvajanju enovitega magistrskega študijskega programa Medicina na UP ter podprli tako potrebo kot izvedbo vzpostavitve študija.
Pismo so z UP podpisali: Splošna bolnišnica Izola, Ortopedska bolnišnica Valdoltra, Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica, Bolnišnica za zdravljenje in rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov in podaljšano bolnišnično zdravljenje Sežana, Zdravstveni dom Ilirska Bistrica, Zdravstveni dom Izola, Zdravstveni dom Koper, Zdravstveni dom osnovno varstvo Nova Gorica, Zdravstveni dom Piran, Nacionalni inštitut za javno zdravje, OE Koper, MC Medicor Slovenija, Zdravstveni zavod Furlan, GAIA MED d. o. o., Zdravstveni zavod Zdravljenje in Zdravstveni zavod Celjenje Koper.
Rektorica UP prof. dr. Klavdija Kutnar je dejala, da so na UP že pred leti pričeli z delom za študijski program Medicine. So se pa po podpisu pisma o nameri z Vlado RS začeli še bolj intenzivno ukvarjati s potrebnimi postopki, ki bodo pripeljali do realizacije medicinskega študijskega programa. Na današnjem sestanku so se povabljeni seznanili s koraki, potrebnimi za vzpostavitev in izvajanje študijskega programa Medicina, obenem pa so sami predstavili svoje možnosti ter zmožnosti za sodelovanje pri razvoju in izvajanju programa, kot so sodelovanje na področju praktičnega usposabljanja ter krepitev raziskovalne dejavnosti.
Poleg tega so se dogovorili za medsebojno pomoč pri pridobivanju dodatnih sredstev za izboljšanje infrastrukture in za dodatno izobraževanje zdravnikov.
So pa na univerzi po besedah rektorice izredno zadovoljni z odzivom zdravstvenih ustanov: "Veseli me, da smo uspeli pod eno streho združiti zdravstvene zavode na Primorskem, s skupnim ciljem za uresničevanje našega družbenega poslanstva za izboljšanje zdravstvenih storitev v Republiki Sloveniji."
V zvezi z nadaljnimi postopki je rektorica povedala, da morajo sedaj nekateri zdravstveni zavodi prodobiti status učnega zavoda, kar je izredno pomembno za izvajanje kliničnih vaj in praktičnega usposabljanja. Nekateri podpisniki namreč tega statusa še nimajo, tato bodo v naslednjih mesecih, ko bodo na univerzi pripravljali študijski program, ti zavodi pripravili vloge za pridobitev omenjenega statusa. Na UP morajo finalizirati predmetnik študijskega programa, učne načrte in vse druge elemente. Nato sledijo popisi pisem o sodelovanju na področju kliničnih vaj in praktičnega usposabljanja.
"Pričakujem, da bo do aprila 2025 oddana vloga za akreditacijo. Študij medicine pa naj bi zaživel v študijskem letu 2027/2028. Gre namreč za malo daljši postopek akreditacije, saj gre za reguliran študijski program. To pomeni, da je v postopku tudi evalvacija pripravljenega programa na Ministrstvu za zdravje, ki bo preverilo, ali je program v skladu z regulativami v Evropski uniji, kar traja nekaj mesecev. Zato smo si zadali, da je časovnica takšna kot je," je pojasnila rektorica.
Rektorica Kutnar je zavrnila interpretacijo, da je pismo odgovor tistim, ki opozarjajo, da na Primorskem ni ustreznega kadra za vzpostavitev medicinske fakultete. Po njenih besedah gre za korak, s katerim bodo zmanjšali pomanjkanje pedagoškega kadra na medicinskem področju.
Direktor Splošne bolnišnice Izola Radivoj Nardin je sodelovanje z univerzo označil za nujen korak. Po njegovih besedah je cilj vsake bolnišnice, posebej v tej regiji, postati univerzitetna bolnišnica, vendar je pot do univerzitetne bolnišnice bistveno daljša od poti do fakultete. Izrazil je upanje, da bodo do konca desetletja status pridobili, ali celotna bolnišnica ali posamezni oddelki.
Poudaril pa je, da status univerzitetne bolnišnice ni pogoj za to, da lahko zdravniki opravljajo vaje in specializacije. V Izoli že poteka specializacija na nekaterih medicinskih področjih, je še spomnil direktor.
Današnjemu vabilu se je s podporo sicer odzvalo več drugih zavodov, s tistimi, ki se niso uspeli osebno udeležiti, bodo ločeni pogovori in dodatni podpisi potekali v prihodnjih mesecih.
Istra bo imela svojo medicinsko fakulteto.