Zdi se, da posledice sankcij proti Rusiji, ki so imele namen spraviti na kolena rusko gospodarstvo, čutijo predvsem prebivalci Evropske unije. Paket sankcij "brez primere", o katerem so se dogovorili Bruslju, Washingtonu in Londonu zaradi ruske invazije na Ukrajino, namreč ne delujejo tako, kot so bile zamišljene. O tem pričajo tudi stroški za energijo, ki so z vidika cen, ki jih mora plačevati povprečen Evropejec, v Rusiji smešno nizke.
SANKCIJE PROTI RUSIJI ALI PROTI EVROPI? Cene energentov v Moskvi v primerjavi z našimi smešno nizke
Svet
"Dragi Evropejci. Pravkar sem plačal letni račun za energijo tukaj v Moskvi. Zajema vso elektriko, ogrevanje (vso zimo samodejno iz mesta), vodo (toplo in hladno) in odvoz smeti. Stalo me je 146 evra za vse za celo leto," je zapisal Chay Bowes, znani irski poslovnež in novinar na družabnem omrežju X in požel nemalo odzivov, saj je znano, da mora povprečni zahodnjak za to nameniti več tisoč evrov letno. "Sankcije bodo ohromile Rusijo LOL" je zapisal nek uporabnik, drugi pa navedel, da znaša njegov račun samo za elektriko okoli 500 dolarjev "in sploh še ni zima"…
Dear Europeans.
— Chay Bowes (@BowesChay) September 9, 2024
Ive just paid my annual energy Bill here in Moscow Russia.
It covers all electricity, heating (on all through winter automatically from the city), and Water (hot and cold) and rubbish disposal.
It cost me €146 for everything for the entire year. pic.twitter.com/Ax1BG6qu26
Vse več analitikov ocenjuje, da so imeli ukrepi zoper Moskvo bolj kot na rusko gospodarstvo resne posledice na največja evropska gospodarstva, kot so Nemčija, Francija in Italija. Zlasti ukrepi, s katerimi so Evropo odrezali od ruskih energentov, Rusije ne prizadenejo. Tudi nov "paket" proti Rusiji oziroma ruskemu plinu, ki naj bi onemogočil enega glavnih virov ruskih prihodkov, deluje precej nenavadno spričo dejstva, da Rusija prodaja svojo nafto na svetovnem trgu po vedno višji ceni.
Ocene kažejo, da bo rusko gospodarstvo raslo hitreje kot vse najrazvitejše zahodne države G7, ki so proti Moskvi uvedle gospodarske sankcije. Mednarodni monetarni sklad je napovedal, da bo rusko gospodarstvo zraslo za pričakovanih 3,2 odstotka. To je hud udarec za Evropsko komisijo, neomajno v želji po sankcioniranju Moskve, pogosto v evropsko škodo, kar se vidi tudi v napovedani skromni gospodarski rasti 0,5 odstotka za Veliko Britanijo, medtem ko bosta Nemčija in Francija zmogli le 0,2 in 0,7 odstotka, kar pa sicer ne velja za ZDA, ki se ji obeta 2,7-odstotna gospodarska rast.
Nekateri tudi menijo, da so sankcije naredile Rusijo veliko bolj odporno, kot je bila pred vojno. Domača potrošnja je ostala stabilna, vojaška industrija in državne naložbe pa so kritičnim industrijam pomagale premagati začetne pretrese. K temu je pripomoglo tudi dejstvo, da so Rusiji priskočile na pomoč tudi Indija in Kitajska.
Po izračunu Svetovne banke, ki temelji na bruto nacionalnem dohodku na prebivalca ali BND, se je Rusija premaknila od srednjega do visokega dohodka. Realni bruto družbeni proizvod, ki je merilo razvitosti (BDP) se je povečal za 3,6 odstotka in bruto nacionalni dohodek na prebivalca za 11,2 odstotka.
Komentiraj
To smo nekateri opozarjali že od prvega dneva te rusofobne kampanje, ko smo opozarjali, da Rusije ni mogoče premagati, sploh pa ne s takšnimi histeričnimi sankcijami, ki v bistvu to niso, saj prizadenejo predvsem nas same, a so se nam smejali in nas zaničevali. Mislim, da je zdaj smeha vse manj, Volkswagen je šolski primer tega kaj sledi, ko izvajaš tako nespametne politike.