ŠE MINUTO PRED KONCEM JE BILO 98:100: Kljub tretjemu porazu Dončić verjame v preobrat (VIDEO)

Svet

Košarkarji Dallas Mavericks tudi ob boljši predstavi Kyrieja Irvinga in 27 točkah slovenskega asa Luke Dončića na tretji tekmi finala severnoameriške lige NBA niso našli pravega odgovora za moštvo Boston Celtics. Končni izid je bil 106:99 za kelte, ki bodo tako imeli v noči s petka na soboto že prvo zaključno žogico za končno zmagoslavje.

Selitev serije v Dallas ni spremenila razmerja moči med ekipama letošnjega finala v najmočnejši košarkarski ligi na svetu. Boston je bil kljub odsotnosti latvijskega velikana Kristapsa Porzingisa, ta je zaradi poškodbe noge v zadnjem hipu odpadel s seznama aktivnih igralcev, na tretji tekmi mirnejši in kolektivno popolnejši.

Tako kot na drugi tekmi je bila tudi tokrat odločilna tretja četrtina, ki so jo gostje po izenačenem prvem polčasu (51:50 za Dallas) dobili s kar 35:19. Tekma je tudi pred tem sicer potekala v valovih, saj je Dallas v uvodnih minutah povedel z 22:9, sledil pa je niz 21:9 za Boston.

3️⃣J Washington ????

Posted by Dallas Mavericks on Wednesday, June 12, 2024

Dallas je v zadnji četrtini, v kateri je po uvodni minuti zaostajal že z 91:70, sicer bil nekaj časa blizu velikega preobrata, a mu je na koncu v končnici tako kot na drugi tekmi zmanjkalo moči in mirnosti. Po šesti osebni napaki je 4:12 minute pred koncem ostal še brez Dončića, ki je do takrat poleg strelskega izkupička dosegel še šest skokov in šest asistenc.

Tekmo sta zaznamovali precej boljši predstavi dolžnikov na obeh straneh po uvodnih srečanjih v Bostonu, Bostonovega Jaysona Tatuma in Dallasovega Kyrieja Irvinga. Prvi je dosegel 31 točk, Irving pa je kot prvi strelec tekme končal pri 35 točkah.

Za Boston je bil ključen še Jaylen Brown s 30 točkami, osmimi skoki in osmimi podajami, predvsem pa s številnimi pravimi potezami v ključnih trenutkih. Bil je vpleten tudi pri obeh osebnih napakah Dončića v razmaku 26 sekund, po katerih je 25-letni slovenski košarkar moral predčasno zapustiti tekmo.

"To je bila izjemno pomembna zmaga za nas. Ponosen sem z našo predstavo. Na koncu je Dallas preobrnili tok igre, ampak mi smo ohranili mirnost. Dosegali smo koše ob pravem trenutku," je po tekmi dogajanje v zadnji četrtini ocenil Brown.

POV: Luka took ya dancing ????

Dallas se je namreč z nizom 12:0 v dobrih treh minutah iz že tako rekoč izgubljenega položaja vrnil v dvoboj in obudil upanje med domačo publiko. To je iz svojega sedeža ob robu igrišča dvignilo tudi superzvezdnika ameriškega nogometa Patricka Mahomesa, igralca letošnjih prvakov lige NFL iz Kansas Cityja, ki velja za velikega navijača košarkarske ekipe iz Dallasa.

Košarkarje Dallasa je po poročanju več lokalnih medijev v Dallasu spodbujal tudi slovenski premier Robert Golob. Ta je že v sredo napovedal obisk tekme v objavi na Instagramu: "Celo življenje sem sanjal o ogledu finala lige NBA in danes grem navijat za Luko v Dallas." Po poročanju televizij WFAA in lokalne podružnica Foxa v Dallasu je iz Slovenije na tekmo pripotovalo več navijačev, med njimi tudi Golob.

Po znižanju zaostanka na 90:93 šest minut pred koncem je domače moštvo imelo več priložnosti za dodatno znižanje oziroma celo za izenačenje izida, a je v naslednjih dveh minutah ob slabši učinkovitosti obeh ekip v napadu zgrešilo kar tri poskuse iz igre. Ravno v tem času pa je Dončić storil tudi obe osebni napaki nad Brownom.

"Nocoj nam ni bilo dovoljeno igrati fizično," je po tekmi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenil Dončić. "Nočem o tem govoriti ... Ampak, saj veste, šest osebnih napak v finalu lige NBA. Dajmo no," je pomenljivo dodal prvi zvezdnik Dallasa.

Heard Dirk was in the building ????

Brez Ljubljančana na parketu je Irving nato vendarle uspel zmanjšati zaostanek na 92:93, a je Brown takoj odgovoril s košem iz ulovljene žoge v napadu. Moštvi sta si nato izmenjali več košev, Dallas pa se je po zabijanju centra Derricka Livelyja znova približal na dve razliki (98:100) minuto pred koncem.

A bližje od tega ni prišel, saj je znova sledil odgovor Browna v napadu. Po treh zgrešenih poskusih Dallasa za tri točke pa sta z mirno roko s prostih metov tretjo zmago Bostona potrdila Tatum in Derrick White.

Košarkarji Bostona bodo tako imeli na četrti tekmi, ki bo v noči s petka na soboto v Dallasu, možnost potrditi rekordni 18. naslov lige NBA, prvi po letu 2008.

Doslej se v 156 poskusih še nobena ekipa v končnici lige NBA ni vrnila po zaostanku z 0:3. Kljub temu pri Dallasu ohranjajo upanje. "Dokler ni konca, nič ni odločeno," je bil jasen Dončić in dodal: "Moramo ostati povezani."

Tudi Lively po tretjem porazu še nikakor ni pripravljen vreči puške v koruzo. "Moramo ustvariti nekaj zgodovinskega. V nadaljevanju moramo igrati, kot da je naše preživetje odvisno od tega."