SLAVJE V KOPRSKI BONIFIKI: Sixt Primorska z naslovom državnega prvaka ob bok velikanom evropske košarke

Koper

Košarkarji Sixt Primorske so državni prvaki. V finalu lige Nova KBM so premagali Petrol Olimpijo s 3:0; včeraj so bili v dvorani Bonifika v Kopru boljši z 68:63. Za Sixt Primorsko je to prvi naslov državnega prvaka in hkrati četrta lovorika v tej sezoni. Koprčani so na začetku sezone dvignili slovenski superpokal, februarja so brez poraza postali zmagovalci pokala Spar, aprila pa so v polfinalu in finalu s petimi zaporednimi zmagami osvojili ligo Aba 2.

Sixt Primorska je peti slovenski klub z lovoriko državnega prvaka. Sedemnajstkrat je bila to Olimpija, sedemkrat Krka, dvakrat Helios in enkrat Tajfun. Le desetkrat v zgodovini je bil državni prvak znan po treh tekmah.

V Evropi je le devet primerov, ko je klub osvojil poker naslovov. Real Madrid dvakrat, in sicer 1984/85 in 2014/15, Barcelona (1987/88), Jugoplastika (1990/91), CSKA Moskva (2007/08), Lietuvos Rytas (2011/12), Maccabi Tel Aviv (2011/12) ter Smelt Olimpija, ki je bila v sezoni 1993/94 državni in pokalni prvak ter zmagovalec evropskega pokala in srednjeevropske superlige.

Izbranci trenerja Jurice Golemca so bili v vseh tekmovanjih praktično brez pravih tekmecev. V celotni sezoni so odigrali sedeminšestdeset tekem in jih izgubili le sedem, kar je 89,5 odstotna uspešnost. Sezono so zaključili z dvaindvajsetimi zaporednimi zmagami, zadnji poraz pa so doživeli 7. marca.

Čeprav je Sixt Primorska pometla s Petrolom Olimpijo, so bile vse tri finalne tekme izenačene in zanimive. Prvo so Koprčani dobili z 79:61, vendar so do visoke prednosti prišli šele v zadnji četrtini. V Stožicah so zmagali za točko (76:75), danes pa so odpor Ljubljančanov prav tako strli šele v zadnjih desetih minutah.

Tehtnica se je dokončno prevesila na njihovo stran po treh zaporednih trojkah, dveh Žana Marka Šiška (trojke 2:3) in eni kapetana Alena Hodžića (trojke 4:4), ki so jim štiri minute pred koncem pripeljale do prednosti 58:44.

Najkoristnejši igralec finala je bil Marjan Čakarun, ki je bil na tretji tekmi s 16 točkami in enajstimi skoki prvi strelec Sixt Primorske. Ob njemu so pri domačih do dvomestnih številk prišli še Alen Hodžić (12), Marko Jagodić Kuridža (11), Žan Mark Šiško in Lance Harris (oba po 10). Pri Petrolu Olimpiji je največ točk dosegel Roko Badžim (16).