Kot smo že poročali, smrt nekdanjega župana Zagreba Milana Bandića še naprej razburja javnost. Informacije o okoliščinah njegove smrti so si še vedno nasprotujoče in kot take vedno manj pijejo vodo, kar dokazuje tudi danes vložena kazenska prijava. Vložil jo je Zagrebčan Stjepan Perko, sicer strokovnjak za zaščito osebnih podatkov, podjetnik in aktivist.
SMRT BANDIĆA IN "SODELAVKA": Afera se nadaljuje, vložena celo kazenska ovadba
Svet
Spomnimo, Bandić je umrl 28. februarja davi, po takratnih podatkih zaradi srčnega infarkta. Večer pred tem naj bi mu postalo slabo, zato so ga prepeljali v zagrebško bolnišnico Sveti duh. Prav tam je tudi umrl.
Kot kaže pa je v ozadju veliko več. Hrvaški mediji so že pred dnevi razkrili podrobnosti o tem, kje točno naj bi se Bandić v soboto, 27. februarja zvečer, nahajal.
Po prvih informacijah naj bi bil Bandić ta večer doma, v javnost pa je kmalu pricurljala vest, da so reševalci nujne pomoči ponj prišli na naslov, na katerem že zadnjih nekaj mesecev stanuje njegova bližnja sodelavka Natalija Prica.
Še več nejasnosti in posledično tudi sumničavosti pa je povzročila izjava dveh Bandićevih prijateljev – Sergija Ivanovića in zdravnika Gzima Redžepija. Zatrdila sta namreč, da je Bandić srčni infarkt doživel med druženjem pri prijatelju Ivanoviću.
Reševalci naj bi sicer res prišli v naselje Vrhovec, a ne na Ivanovićev naslov. Prišli naj bi v zgradbo, ki je od Ivanovićeve oddaljena pičlih pet minut hoje, natančneje na naslov Natalije Prica.
Konstantno spreminjanje informacij v dotičnem primeru je očitno v Stjepanu Perku zbudila konkretno mero sumničavosti. Na Državno odvetništvo Republike Hrvaške (DORH) je namreč danes vložil kazensko ovadbo zoper Natalijo Prica, Gzima Redžepija in Sergija Ivanovića. Poleg njih pa je ovadil še enega neznanega storilca.
V izjavi za novinarje je dejal, da kot meščan Zagreba želi vedeti, "zakaj v javnosti obstaja toliko različnih verzij dogajanja županove smrti. Želim vedeti tudi zakaj se, če govorimo o najmočnejši osebi po Tuđmanu, mi kot javnost ne preizprašujemo kako je umrl".
Kot je dejal, je "v času bivanja v redu imeti priložnost zlagati se in kaj prikriti, ali pa da to namesto vas počno vaši namestniki ali drugi, vendar po smrti nihče več nima te pravice".
"Naloga Državnega odvetništva Republike Hrvaške je brez zadržkov ugotoviti natančne okoliščine smrti. Oseba je umrla, urgenca se ne more sklicevati na GDPR. Ta element navajam tudi zato, ker je to moje strokovno znanje. Mislim, da bi bilo treba izprašati številne ljudi, vendar sem prijavo vložil proti Nataliji Prici, Sergiju Ivanoviću, zdravniku Gzimu Redžepiju in proti neznanem storilcu," je še pojasnil.
"Če bi moja žena umrla tako, bi želel vedeti resnico," je še dodal in spomnil na vse različne verzije dogodka. "Najprej je bilo govora o restavraciji, potem o nekem zasebnem druženju, nato pa imamo določen naslov, kjer Ivanović ne stanuje. Poudarjam, da kot javnost ne smemo izgubljati časa za osnovne nejasnosti, temveč mora DORH razjasniti vse okoliščine, kakršne koli so že bile. Gre za vprašanje časti preminule osebe," je še dejal.
Uradna različica ni resnična
"Uradni organ mora pojasniti, kako je umrl župan Bandić. Uradna različica ni resnična. Kot je dejal Milan, naj institucije opravljajo svoje delo. Mislim, da je to v Bandićevem interesu," je še povedal.
"Zakon jasno določa, da če nekdo ne nudi pomoči, je to kaznivo dejanje. To je tudi moralno vprašanje," je dejal in dodal, da se akterji še vedno ne morejo dogovoriti o uradni zgodbi.
"Jaz čuvam Milanovo čast, to je najmanj kar lahko naredim za njega," je zaključil Perko.