Sojenje suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu, ki ga obtožnica bremeni zlorabe položaja v stečajnem postopku Hranilno-kreditne službe (HKS) Sicure, se bo predvidoma danes končalo s sklepnimi besedami. Sojenje Goršetu in Jožetu Šušteršiču, ki ga obtožnica bremeni napeljevanja k zlorabi položaja, se je začelo oktobra lani.
Gorše in Šušteršič sta imela sicer na predobravnavnem naroku možnost priznati krivdo ter si tako znižati kazen, vendar pa tega nista storila.
Če bi takrat priznala krivdo, bi tožilstvo za Goršeta predlagalo dve leti in 10 mesecev zapora ter denarno kazen 500 dnevnih zneskov, za Šušteršiča pa eno leto in 10 mesecev zapora ter prav tako dodatno denarno kazen višini 350 dnevnih zneskov. Pričakovati je, da bo okrožni državni tožilec Edvard Ermenec zanju danes predlagal nekoliko višje kazni.
Gorše je sicer skozi celotno sojenje poudarjal, da je bila prodaja terjatev izvedena zakonito, terjatve pa so bile prodane edinemu kupcu. Dodal je, da s Šušteršičem pred prodajo terjatev ni komuniciral, saj za to ni bilo potrebe, prav tako pa se z omenjenim dejanjem ni okoristil.
Tožilec je ob začetku sojenja v predstavitvi obtožnice dejal, da je Gorše 328 terjatev v nominalni vrednosti približno 199.000 evrov neupravičeno prodal Šušteršiču za dobrih 33.000 evrov. Šušteršič je kasneje te terjatve prodal po bistveno višji ceni, s tem pa je Gorše Šušteršiču omogočil neupravičeno premoženjsko korist v višini 166.000 evrov, je prepričan tožilec.
Nekoliko drugačne številke pa je na pričanju v sredo predstavila finančna izvedenka Mateja Gubanec. Pojasnila je, da je Šušteršič s prodajo omenjenih terjatev, ki jih je od Goršeta kupil za nekaj več kot osem milijonov takratnih tolarjev, dobil 54,97 milijona tolarjev (okoli 229.400 evrov).
Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, v stečajnem postopku, ki je potekal deset let, je bilo prijavljenih sedem milijonov evrov terjatev, upniki pa so jih dobili poplačanih 1,9 milijona evrov.
Sorodne vsebine:
Pazljivo na avtocestah, tatovi na vsakem koraku!