"SOLIDARNOST JE KLJUČNA ZA PRAVIČNEJŠO IN TRAJNOSTNO DRUŽBO": Pred. Kristina Martinović o pomenu preseganja mej individualizma

Koper

Svetovni dan solidarnosti, ki ga obeležujemo 20. decembra, opominja človeštvo na pomen medsebojne povezanosti in skupne odgovornosti. Generalna skupščina Združenih narodov je ta dan leta 2005 razglasila kot izraz zavezanosti globalni solidarnosti, še posebej v povezavi z bojem proti revščini in neenakostim.

"Solidarnost, čeprav pogosto razumljena kot dejanje pomoči, nosi mnogo globlji pomen. Gre za razumevanje, da smo vsi del večje skupnosti, kjer je dobrobit vsakega posameznika neločljivo povezana z dobrobitjo drugih. V času, ko se svet sooča z vrsto izzivov, od socialnih in ekonomskih neenakosti, solidarnost predstavlja ključno vrednoto za gradnjo pravičnejše in trajnostne družbe," je ob Svetovnem dnevu solidarnosti zapisala pred. Kristina Martinović z UP Fakultete za vede o zdravju.

Ta dan nas spominja, da lahko z majhnimi dejanji prijaznosti, empatije in medsebojne pomoči prispevamo k boljšemu jutri. Odgovornost za to je na vsakem izmed nas. "Ko si vzamemo trenutek, da prisluhnemo potrebam drugih, gradimo svet, ki temelji na medsebojnem spoštovanju in sočutju," poudarja.

Svetovni dan solidarnosti ni le praznovanje vrednot, temveč tudi poziv k dejanjem. Obeležujejo ga številne aktivnosti, vključno z dobrodelnimi akcijami, izobraževalnimi dogodki in prostovoljskimi pobudami, ki spodbujajo sodelovanje med ljudmi različnih narodnosti, kultur in prepričanj.

"Fakultete in izobraževalne ustanove igrajo ključno vlogo pri spodbujanju solidarnosti med mladimi. S spodbujanjem vrednot, kot so spoštovanje, sodelovanje in prostovoljstvo, pripomoremo k oblikovanju generacij, ki razumejo pomen medsebojne pomoči. Študenti se skozi različne projekte, predavanja in prostovoljna dela učijo, kako pomembno je biti človek človeku. Prav izobraževanje je ključni temelj za vzgojo odgovornih posameznikov," navaja Martinovićeva.

Decembrski čas je lahko navdih za solidarnost, saj mnogi posamezniki v tem obdobju ponovno odkrijejo radost dajanja in povezovanja. To je priložnost, da se spomnimo tistih, ki potrebujejo našo pomoč. Preproste geste, kot so topla beseda, stisk roke in nasmeh, prinašajo največje veselje. "Naj bo svetovni dan solidarnosti priložnost za poglobitev naše zavezanosti skupnosti in preseganje meja individualizma. Naša dejanja naj odsevajo vrednote sočutja, spoštovanja in medsebojne pomoči ne le v prazničnem času, temveč vsak dan," zaklučuje svoja razmišljanja.