SPOROČILO MARJETICE KOPER: Pravilno ločevanje odpadkov mora postati del posameznikovega vsakdana

Koper

Marjetica Koper si že dolga leta prizadeva, da bi občanke in občani poskrbeli za pravilno razvrščanje odpadkov na njihovem izvoru nastanka. V obeh občinah, kjer se izvaja javna služba, ima Marjetica postavljenih skoraj 14.000 zabojnikov na okrog 700 ekoloških otokih. Te so opremljene z rdečimi, zelenimi, rumenimi, rjavimi in črnimi zabojniki. Ponekod sta dodana še posebna zabojnika za oblačila in obutev ter odpadno električno in elektronsko opremo.

Z ločevanjem odpadkov v gospodinjstvih bistveno prispevamo k njihovi pripravi za ponovno uporabo, recikliranje ali drugo vrsto predelave. Znano je, da je med odpadki kar 50 odstotkov plastične in kovinske embalaže, ki se v velikem delu nepravilno odlaga v črne zabojnike. Po nekaterih podatkih lahko človek z minimalnim naporom ustrezno loči kar 80 odstotkov odpadkov. "Prepričani smo, da bomo med krajani s časom dosegli sožitje tako z okoljem kot tudi ostalimi prebivalci v skupnosti. Potrebno se je zavedeti, da se zgodba z odpadki pri tem, ko jih odvržemo v zabojnik, ne konča. Pravzaprav se šele dobro začne. Vsak pravilno ločen odpadek predstavlja surovino za izdelavo novih proizvodov. Biološke odpadke odvažajo v kompostarno, steklo in pločevinke so surovine, ki se lahko v posebnih obratih predelajo neštetokrat, s predelavo 5 ton papirja pa denimo pri življenju ohranimo kar 90 dreves. Vse to so dejstva, ki želimo, da jih ima vsak občan v mislih, preden odvrže odpadek na tla ali v črn zabojnik," so zapisali pri Marjetici Koper.

Ustrezno ločevanje je samo eden izmed načinov vašega aktivnega prispevka k čistejšemu okolju in ohranjanju naravnih virov. Pri izvedbi spremembe, ki bo dvignila raven kakovosti bivanja na vašem območju, pri Marjetici Koper računajo prav na vašo pomoč in podporo. Ločevanje odpadkov je sicer v Mestni občini Koper obvezno po Odloku o ravnanju s komunalnimi odpadki (Ur. l. RS št. 106/2012 in 95/2014). Posameznik, ki odpadkov ne zbira ločeno, se lahko kaznuje z globo v višini 100 evrov.

Kljub infrastrukturi in vsakoletnim akcijam odvoza različnih frakcij odpadkov "od vrat do vrat", pa se vseskozi najdejo kršitelji, ki na ekološke otoke odlagajo odpadke, ki tja ne sodijo. Kljub brezplačnemu odvozu vse prevečkrat ob zabojnikih naletijo na vzmetnice, pohištvo, straniščno opremo ali odsluženo televizijo. Marjetica Koper ob tej priložnosti vsem občankam in občanom še enkrat sporoča, da sta tako odvoz kot prevzem kosovnih odpadkov dvakrat na leto brezplačna. Dvakrat letno pa sta izpeljani tudi akciji prevzema nevarnih odpadkov in zelenega reza.

Vsem krajankam in krajanom na Marjetici še sporočajo, da je zavedanje o aktivnem in skrbnem ravnanju z odpadki zelo preprost in majhen korak, a hkrati zelo velik pri varovanju življenjskega prostora in kvalitete bivanja vseh nas, predvsem pa naših prihodnjih rodov. Z uporabnikom prijazno infrastrukturo in stalnim opozarjanjem na pomembnost problematike si želijo, da ločevanje odpadkov postane del posameznikovega vsakdana.

Deli novico: