Tatjana Tanackovič, odpuščena koprska dopisnica Dnevnika, je bila del dopisništva sedemnajst let. V svoji karieri je bila avtorica veliko odmevnih zgodb, med drugim je razkrila sporne milijonske posle nekdanjega Intereuropinega direktorja Andreja Lovšina v Rusiji, bila pa je tudi ena redkih, ki je kritično pisala o koprskem županu Borisu Popoviču.
Tatjana Tanackovič: "Novinarstva ne bom zapustila!"
Koper
"Težave so se začele po mojem prihodu s porodniškega dopusta, saj je medtem uredniško mesto zasedla Suzana Rankov. Ker sem večkrat opozorila na določene nesmisle in nisem pristala na vsiljevanje raznih sogovornikov, so me v uredništvu kmalu postavili na stranski tir," je dejala Tanackovičeva.
Odpoved je dobila po pošti, sredi bolniške, brez kakršnega koli predhodnega obvestila ali pogovora: "Lahko bi me poklicali in povedali, da z menoj ne želijo več sodelovati, saj smo vendarle novinarji, ki jim osnove komunikacije ne bi smele biti tuje, a so se raje odločili za ta podli in neprofesionalni način, kar pove veliko o njih samih".
Znano je njeno kritično pisanje o koprskem županu Borisu Popoviču, pa tudi o večnem direktorju ŠOUP-a Sebastjanu Koklu, a ne verjame, da za odpovedjo stojijo pritiski iz Kopra. Sama meni, da so se je znebili, ker je večkrat opozarjala na slabo uredniško politiko, ki zastopa le ozke interese določene skupine ljudi. "Dnevnik je zaradi take politike zapustilo veliko uglednih novinarjev in urednikov, časopis pa je izgubil kredibilnost in zaupanje bralcev," pravi Tanackovičeva in dodaja, da se je zaradi napačne politike naklada dnevnika v petih letih precej zmanjšala. Dobro pa ni niti, da v Kopru ne bodo več imeli svojega človeka in bodo o dogodkih poročali iz Ljubljane.
Želi ostati v novinarstvu
Za obrambo svojih pravic je najela odvetnika, ki je že pripravil tožbo. Dnevnik bo moral dokazati, zakaj je iz poslovnih razlogov ukinil le dopisništvo v Kopru, ne pa tudi drugih dopisništev v Sloveniji.
Tanackovičeva, ki dobiva sporočila podpore tako s strani novinarskih kolegov kot tudi "od ljudi, za katere si ne bi nikoli mislila, da bi me podprli", bo uradno v službi do 18. novembra, nato ji pogodba poteče. "Novinarstva ne bom zapustila, saj mi je ta poklic všeč in ga rada opravljam," nam je zaupala na koncu in omenila, da ima že nekaj ponudb iz drugih medijev.
O odpovedi pogodbe in ukinitvi koprskega dopisništva smo želeli povprašati tudi odgovorno urednico Dnevnika Suzano Rankov, a kljub večkratnim pozivom za nas (še) ni našla časa.
Skratka, časopis z vašim odhodom ne bo popolnoma nič izgubil
nobene škode skratka.........................jaz bi tudi pisal in plačo prejemal, pa moram še malo knaufat, šraufat, nosit, polagat, čistit....ah brezveze
Gospa Tatjana je pisala o marsikateri žgoči temi, razkrila marsikatero podlo in bila praviloma na strani deprivilegiranih. Če bi g. odpuščen uporabljal sivo materijo, bi prišel do sklepa, da edini koprski dopisnik pač ne more biti višek, ker brez enega ostane ničla. In najbrž se vsi strinjamo, da Obala ni ravno najbolj nepomemben in zanemarljiv del Slovenije, sploh v trenutnih razmerah.
Seveda je boleče ostati brez službe, g. odpuščen, a to zagrenjenost prenašati naprej ni lepo in niti modro. Ljudje bi se morali zavedati, da so mediji praktično edini nadzornik, ki (sicer bolj kilavo) še deluje. Naj si vsak za trenutek skuša prestavljati svet brez medijev, ki pazijo in gledajo vplivnim pod prste. Kdo mislite, da bo to počel? Človek bi pričakoval, da bodo ljudje zaradi svoje lastne prihodnosti (in ne enega novinarja) vsaj neprivoščljivi in zaskrbljeni, če že ne naklonjeni boju zoper takšne pojave.
In tako bi morali narediti za 90 % poslancev ) - ostalih deset pa poslat delat - družbeno koristna dela !!!
vendar dandanes je bolše bit tiho(se ugriznit v jezik)če hočeš obdržat službo