Tržne niše za vzpostavitev socialnega podjetništva

Goriška

Regijska razvojna agencija Severne Primorske (RRA) je skupaj s tujimi partnerji vključena v projekt Ease&See - Enabling Actions for Social Enterprises in South East Europe, ki želi vzpostaviti inovativno socialno podjetništvo. K sodelovanju so povabili investitorje in občine, raziskali pa so tudi panoge, kjer bi se lahko razvilo.

V sosednjih državah in v Evropi so na področju socialnega podjetništva naredili velik korak naprej, kar je bil eden poglavitnih razlogov, da se je RRA odločila za vključitev v ta projekt, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor RRA Črtomir Špacapan.

Projekt je namenjen vzpostavitvi inovativnega socialnega podjetništva z oblikovanjem sodelovalnih modelov med socialnimi podjetji, profitnimi organizacijami, lokalno in državno oblastjo ter investitorji na področju celotnega predela jugovzhodne Evrope. Tako so poleg RRA kot edinega slovenskega v projekt vključeni tudi partnerji iz Srbije, Madžarske, Avstrije, Bolgarije in vodilni partner iz Italije.

Izdelati morajo tudi pilotni poslovni načrt za trajnostni razvoj inovativnega podjetništva.

Cilji projekta so uvedba novih rešitev za razvoj socialnih podjetij z izvajanjem pilotnih inovativnih ukrepov, promocija z namenom ustanavljanja novih socialnih podjetij v povezavi s tradicionalnimi podjetji ter izgradnja mednarodne mreže javnih in zasebnih institucij, ki bodo v projektu kot zunanji partnerji skrbele za razvoj socialnega podjetništva.

Projekt vreden 1,5 milijona

Vrednost celotnega projekta znaša 1,5 milijona evrov, RRA pa bo za svoj del dobila 192.000 evrov. Aktivnosti so začeli že lanskega oktobra, med njimi pa so bili po besedah svetovalke v projektu Greti Manfreda Todorovič doslej izvedeni predvsem različne študijske obiske in primere dobrih praks. V drugem delu projekta bodo opravili raziskavo trga ter ustanovili centra, ki bo poskušal ljudem pomagati pri ustanavljanju socialnega podjetja.

Po pogovoru s predstavniki šestih občin na Goriškem so si pri izvajanju projekta zagotovili tudi podporo občin, ki so socialnemu podjetništvu zelo naklonjena. Špacapan upa, da bo s sprejemanjem podzakonskih aktov tovrstnemu načinu poslovanja in zaposlovanja z različnimi olajšavami bolj naklonjena tudi država.

"Vendar je treba gledati naprej, saj našega prizadevanja za ustanavljanje in delovanje večjega števila socialnih podjetij ne sme biti konec ob koncu projekta. Nekako ga bo treba peljati naprej in zanj mogoče pridobiti denar tudi v naslednji finančni perspektivi," je še dejal Špacapan.