V ANKARANU NOV JAVNI ZAVOD: Občinski svetniki potrdili tudi projekt vodooskrbe in začeli usklajevati proračun za 2025

Ankaran

Ankaranski občinski svetniki so sprejeli Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda za naravo in družbo Ankaran, ki bo po načrtih začel delovati z letom 2025. Potrdili so tudi 5. sporazum med Mestno občino Koper (MOK) in Občino Ankaran o delni delitvi skupnega nepremičnega premoženja in na področju oskrbe z vodo projekt 'Vodooskrbe slovenske Istre ter Krasa' in projekt 'Skupni program investicij v vodno oskrbo obalnih občin 2024'. Svetniki so v prvem branju obravnavali tudi predlog proračuna občine Ankaran za leto 2025.    

Na svoji redni seji so ankaranski občinski svetniki sprejeli odlok o ustanovitvi Javnega zavoda za naravo in družbo Ankaran (Zavod Ankaran), s katerim občina Ankaran ustanavlja javni zavod za opravljanje nekaterih javnih služb. Gre za izvajanje dejavnosti v javnem interesu na področju ohranjanja narave, športa, kulture, turizma, mladinskih dejavnosti in skrbi za starejše. Za ta področja bo Zavod Ankaran opravljal tudi administrativna, organizacijska, vzdrževalna in druga dela, vključno s skrbjo za objekte in infrastrukturo, namenjene upravljanju zavarovanih območij, ki se nahajajo v občini Ankaran ali so v njeni lasti. Zaradi prenosa izvajanja dejavnosti z občine na javni zavod bo zavod prevzel v zaposlitev tiste javne uslužbence občinske uprave Občine Ankaran, ki trenutno opravljajo naloge s področij, katerih dejavnosti se prenesejo na javni zavod. 

Občinski svet je sprejel tudi sklep o potrditvi 5. sporazuma med Mestno občino Koper in Občino Ankaran o delni delitvi skupnega nepremičnega premoženja, ki sta ga občini podpisali lani. Gre za parceli s št. 811/2 in 880/5, k.o. Ankaran, ki sta bili pri preteklih prenosih nepremičnin z MOK na Občino Ankaran izpuščeni zaradi obremenjenosti z zemljiškoknjižno zaznambo prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine. Z izbrisom zaznambe se obravnavani parceli v duhu sporazuma o delni delitvi skupnega nepremičnega premoženja iz leta 2016 preneseta na Občino Ankaran.

Občinski svetniki so sprejeli sklep o umestitvi projekta 'Vodooskrba slovenske Istre ter Krasa' v načrt razvojnih programov in se seznanili z investicijsko dokumentacijo. Občina za projekt v obdobju 2025–2029 predvideva sredstva v višini 359.901 evrov. Projekt predstavlja ključen korak v zagotavljanju varne, zadostne in trajnostne oskrbe s pitno vodo v regiji. Je največji projekt oskrbe z vodo v zgodovini Slovenije, saj temelji na sodelovanju dvanajstih primorskih občin, njegov cilj pa je vzpostavitev robustnega, povezanega sistema štirih regionalnih vodovodov, ki bo občanom zagotovil zanesljivo oskrbo z vodo tudi v primeru izrednih vremenskih razmer ali začasne izločitve vodnih virov.

Vrednost investicije znaša 117 milijonov evrov, od katerih bodo občine večji delež sredstev pridobile iz programa kohezijske politike 2021–2027. Predviden začetek gradbenih del je v letu 2026, projekt pa bo predvidoma zaključen do leta 2029. Gre za nujno naložbo, ki jo občine zaradi potrebe po stabilni oskrbi z vodo in zmanjšanju vodnih izgub morajo izvesti. S podpro kohezijskih skladov in države, ki bodo v projektu sodelovali s kar 75 odstotki vrednosti naložbe, pa bo dolgoročna infrastruktura za oskrbo z vodo zagotovljena z manjšo finančno obremenitvijo za občine in njihove prebivalce.

V nadaljevanju je občinski svet obravnaval investicijsko dokumentacijo DIIP za projekt 'Skupni program investicij v vodno oskrbo obalnih občin 2024', ki ga je pripravil Rižanski vodovod Koper, ter sprejel sklep o umestitvi projekta v načrt razvojnih programov Občine Ankaran za leto 2024. Zanj so predvidena sredstva v višini 20.944 evrov. Skupni program investicij za vse istrske občine predstavlja redna vlaganja v delovanje celotnega vodovodnega sistema, z njegovo izvedbo pa se zagotavlja normalno delovanje celotnega vodovodnega sistema z oskrbo prebivalstva z zdravo pitno vodo v zadostnih količinah. 

Občinski svet je sprejel tudi predlog odloka o proračunu občine Ankaran za leto 2025 s predstavitvijo ključnih načrtov občine za prihodnje leto. Predlog proračuna načrtuje prihodke na ravni 13,17 milijona evrov in odhodke na ravni 14,12 milijona evrov. Ker občina v letu 2024 ne bo v celoti porabila vseh prihodkov, je lahko v letu 2025 planirala večjo porabo oziroma predvidela višje odhodke od prihodkov; razlika med odhodki in prihodki se bo pokrila iz neporabljenih sredstev na računih v višini 950.000 evrov. Usklajevanje proračuna za leto 2025 pa se bo nadaljevalo na prihodnji seji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija