Včeraj smo poročali, da je svoja vrata uradno odprl Deos Center starejših Koper, kjer je prostora za 275 starostnikov, od tega je 214 mest s koncesijo. Poleg tega, da center prinaša pomembno okrepitev oskrbe starostnikov v slovenski Istri, je zgrajen po najmodernejših smernicah na področju institucionalnega varstva, saj je razdeljen na vrsto manjših bivalnih enot, ki štejejo 10 stanovalcev. Preverili smo, za kakšen način dela in oskrbe gre pri bivalnih enotah, kakšna je cena oskrbe, število čakajočih za vstop v center in po kakšnem principu deluje varovana enota, ki je namenjena osebam z demenco.
V ČAKALNI VRSTI 300 STAROSTNIKOV, A SE BO POLNIL POSTOPOMA: Takšna je cena oskrbe v Centru starejših Koper
Koper
Center starejših Koper je pričel z obratovanjem 1. oktobra s prihodom prvih zaposlenih in pričetkom priprav za prve sprejeme. Prvi stanovalci so bili sprejeti v tednu od 14. oktobra dalje. V centru je trenutno 66 stanovalcev, kar je nekoliko nad planiranim zaradi velikega zanimanja, se bo pa po navedba družbe Deos polnil postopoma, saj ne želijo hiteti: "Želimo namreč vsak sprejem opraviti strokovno ter omogočiti vsakemu uporabniku in njihovim družinskim članom pri sprejemu podporo, ki si jo želijo in zaslužijo."
Trenutno je v centru 75 zaposlenih, od tega 32 zdravstvenih delavcev. Nameravajo pa število zaposlenih povečevati skupaj s polnjenjem centra. Ob tem so navedli, da načrt polnjenja poteka tako, da polnijo vsako bivalno enoto posebej, računajo pa, da bo center poln najkasneje v šestih mesecih od odprtja. Vsaka bivalna enota, v katerih bo delo potekalo po načelih gospodinjske skupnosti, sestavlja 10 namestitev, izključno v enoposteljnih in dvoposteljnih sobah. V večini sob je na voljo tudi balkon, na varovani enoti pa neposreden dostop do terapevtskega vrta, prilagojenega za osebe z demenco. "Notranjost sob zelo natančno definira Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih storitev, pri čemer center bistveno presega zahtevane normative (npr. velikost sob, širina ipd.). Kljub zelo strogim zahtevam, kar se tiče opreme, pa skrbimo, da je bivanjski prostor čim bolj domačen in da ustreza dejanskim potrebam stanovalcev ter njihovih družinskih članov," so obrazložili.
V čakalni vrsti za vstop v center je trenutno okoli 300 oseb
Na naše vprašanje, koliko je trenutno starostnikov v čakalni vrsti, ki bi želeli v njihov center, so nam odgovorili, da je povpraševanje veliko: "Trenutno imamo v čakalni vrsti okoli 300 oseb, od tega okoli 30 za namestitve za osebe z demenco. Kot rečeno, pa nameravamo polniti kapacitete postopoma, saj želimo, da bi bil proces vselitve za stanovalce čim lažji ter čim manj stresen, prav tako pa ne želimo s prehitrim polnjenjem povzročiti prevelike obremenitve našemu osebju."
V zvezi s prednostno obravnavo pri sprejemu v center so povedali, da je postopek sprejema novega stanovalca določen z zakonom. Vsak dom starejših mora v skladu s pravilnikom o postopkih pri uveljavitvi pravice do institucionalnega varstva voditi evidenco prispelih prošenj po vrstnem redu prispetja. V skladu s pravilnikom pa mora komisija za sprejem na podlagi sprejema uporabnika s seznama čakajočih pri tem upoštevati vrstni red po prispetju prošenj oziroma dolžino čakalne dobe, zdravstveno stanje uporabnika, ki pogojuje vrsto potrebne storitve oziroma oskrbe, bližino stalnega bivališča uporabnika in njegovih svojcev, socialne razloge, ki lahko pomembno vplivajo na nujnost čim prejšnjega sprejema.
Ker ima center koncesijo za oskrbo 214 starostnikov, v domu pa imajo prostora za 275 oskrbovancev, nas je zanimalo, če je 61 mest samoplačniških. V družbi Deos so nam pritrdili in pojasnili, da bo 214 stanovalcev vključenih preko koncesije, preostali stanovalci pa bodo sprejeti na podlagi dovoljenja za delo pristojnega ministrstva: "Pri tem naj poudarimo, da ne bo nikakršnih razlik pri oskrbi stanovalcev, prav tako ne bo nikakršnih doplačil ali razlik v osnovni ceni storitev. Uporabniki tako ne bodo občutili nikakršne razlike pri tem. Vpliva pa le to na finančno poslovanje centra, saj bomo ta strošek pokrili iz lastnih sredstev. V prihodnosti se nameravamo prijaviti na morebiten razpis za dodatna koncesijska mesta."
Kakšna je cena oskrbe?
V družbi Deos so navedli, da se cena izračuna na podlagi stroškovnega principa v skladu s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev, pri čemer se cena deli glede na tip namestitve ter na tip oskrbe uporabnika (glede na potrebe uporabnikov). V okviru centra so na voljo namestitve v dvoposteljnih in enoposteljnih sobah, pri čemer je najnižja cena oskrbe v dvoposteljni sobi z lastno kopalnico in balkonom 40,30 evrov na dan, najvišja pa 57,31 evrov na dan. Najnižja cena oskrbe v enoposteljni sobi z lastno kopalnico in balkonom znaša 46,86 evrov na dan, najvišja pa 63,87 evrov na dan.
Delo v okviru bivalnih enot poteka na podlagi gospodinjskih skupnosti
Kot smo omenili v uvodu, je center zgrajen po najmodernejših smernicah na področju institucionalnega varstva. V družbi Deos pravijo, da center bistveno presega zahtevane okvirje za tovrstne gradnje. Gre sicer za dom z veliko mesti za starejše, a kljub temu je zasnovan tako, da stanovalci velikosti centra, kar se da, ne bi občutili: "Center je namreč razdeljen na vrsto manjših bivalnih enot, ki štejejo 10 stanovalcev. Gre za bivalne enote, ki bodo delovale kot zaokrožene celote in v katerih bo delo potekalo na podlagi gospodinjskih skupnosti. Tovrsten način dela se je namreč pokazal kot izredno učinkovit za zagotavljanje dobrega, predvsem pa domačnega počutja uporabnikov, pri čemer se želimo, kar se da, približati načinu življenja, ki so ga vajeni iz domačega okolja. Zaposleni na enotah bodo, kar se da, stalni, kar omogoča večjo prilagojenost uporabnikom. Pri tem smo sicer omejeni s kadrovskimi normativi na področju institucionalnega varstva, a vendar naj povemo, da je način gradnje ter procesno delo posebej prilagojeno za doseganje največje možne učinkovitosti dela ter čim večjega prilagajanja dejanskim potrebam uporabnikov."
Posebnost je varovana enota, ki je zasnovana po najnovejših smernicah za delo z osebami z demenco
Po njihovih navedbah gre za namestitve v enoposteljnih in dvoposteljnih sobah, pri čemer imajo nekateri neposreden dostop do posebej zasnovanega terapevtskega vrta za osebe z demenco, druge pa so nameščene v neposredni bližini.
"Enota je zasnovana na podlagi ugotovitev in izkušenj pridobljenih pri gradnji Sodobnega Centra za osebe z demenco Makov Svet (DEOS Center starejših Gornji Grad), ki je svoja vrata odprl v letu 2021. Prostori so zasnovani tako, da omogočajo vrsto aktivnosti ter vzpodbujajo posameznika k ohranjanju temeljnih življenjskih aktivnosti in k aktivnosti prek aktivacije čutov vida, sluha, tipa, vonja in okusa. Pri tem gre za skrbno izbiro materialov, barv in opreme v celoti prilagojene osebam z demenco. Arhitekturna zasnova omogoča bivanje oseb z demenco v eni etaži, brez stopnic, pragov in drugih ovir, ki bi onemogočale gibanje osebam, vse poti pa so zasnovane krožno, kar omogoča boljšo orientacijo v prostoru," so pojasnili način delovanja varovane enote.