Predstavniki občin, javnih institucij, gospodarstva in nevladnikov obalno-kraške regije lahko do konca februarja posredujejo predloge za projekte, ki bodo vsebovani v novem regionalnem razvojnem programu za južno Primorsko. Program oblikuje Regionalni razvojni center Koper, ki je pripravo dokumenta predstavil v četrtek na posvetu v Kopru.
V pripravi nov regionalni razvojni progam za južno Primorsko
Po mnenju direktorja Regionalnega razvojnega centra Koper Giuliana Nemarnika bi si bilo smiselno prizadevati predvsem za take projekte, ki bodo omogočili odpiranje novih delovnih mest. Pomembno je po njegovem tudi, da se znotraj regije poišče dogovor, v kaj se bo specializirala, in določi nekaj večjih projektov, ki bodo lahko programsko financirani.
Regionalni razvojni center Koper želi v oblikovanje programa vključiti širšo javnost, saj bodo tako lahko ugotovili, kaj je interes regije in kaj je možno napraviti v naslednjem programskem obdobju.
Preseganje nasprotij med različnimi deležniki je toliko pomembnejše, ker izkušnje iz predhodnega obdobja kažejo, da določeni projekti niso bili uresničeni tudi zato, ker v regiji o njih niso uspeli doseči konsenza. Tako je po Nemarnikovih besedah propadla zamisel o oblikovanju regionalne turistične destinacije Kras in Istra, za kar so imeli sicer na razpolago finančna sredstva.
Predloge za nove projekte bo koprski regionalni razvojni center predvidoma zbiral do konca februarja. V marcu naj bi določili glavne prioritete regije, maja oziroma junija pa bo program predvidoma oblikovan. Igor Strmčnik z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo je poudaril, da od regij pričakujejo, da bodo razmišljale podjetno, zeleno, o programih, ki bodo prispevali k vključevanju in znanju.
"Mislim, da je obalno-kraška regija propulzivna in da imajo dovolj idej, ljudi in človeških virov, da se lahko pričakuje veliko idej," pa je o tem, kakšne projekte pričakujejo na ministrstvu, povedal skrbnik za obalno-kraško regijo Janez Topolšek z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Pomembno je po njegovem zlasti, da bo program vseboval take projekte, ki jih bo regija prepoznala kot ključne, kot potenciale in kot vire, ki jih ima in na katerih lahko gradi. Slovenija je kot bistvena področja za prihodnje programsko obdobje sicer določila zaposlovanje in usposabljanje mladih in starejših, povečanje konkurenčnosti malih in srednjih podjetij in vlaganje v raziskave in razvoj. Omenjenem trem področjem bo namenjena polovica vseh sredstev za razvoj, ki bodo razpoložljiva do leta 2020.
Finančna struktura izvajanja naslednje finančne perspektive še ni znana in je po Topolškovih besedah še stvar pogajanj v Bruslju.
Sorodne vsebine:
Slovensko gospodarstvo na razpotju