V ŠPICI SEZONE KRIZA S KADRI V HRVAŠKI ISTRI: Kako pa je s turističnimi ambulantami pri nas?

Piran

Letos bodo turistične ambulante Istrskih zdravstvenih domov (IDZ) v hrvaški Istri delovale le v treh mestih. Zaradi pomanjkanja kadra je v turistično najbolj obiskani regiji na Hrvaškem iz sezone v sezono vse težje zagotavljati primerno zdravstveno oskrbo. Tako kot na Hrvaškem se tudi v slovenskih javnih zdravstvenih zavodih srečujemo z vedno večjo kadrovsko stisko. Zdravnikov in medicinskih sester primanjkuje tudi na Obali. Preverili smo, ali bodo tudi v obalnih zdravstvenih domovih organizirane turistične ambulante in kako jih bodo kadrovsko pokrivali.

V letošnji sezoni jim je tako uspelo organizirati turistične ambulante le v Rovinju, Poreču in Labinu in še to samo ob praznikih in vikendih, natančneje ob sobotah popoldne in nedeljah. Vse ostale delovne dni in ob sobotah dopoldan pa računajo na pomoč družinskih zdravnikov, zaposlenih v zdravstvenih domovih in zasebnikov v osnovnem zdravstvu, ki imajo sklenjeno pogodbo s Hrvaškim zavodom za zdravstveno zavarovanje (HZZO). V nočnem času medicinsko pomoč zagotavlja posebna dežurna ambulanta IDZ v Splošni bolnišnici v Pulju.

Po mnenju dr. Morene Butković, vodje istrske podružnice koordinacije hrvaške družinske medicine (KoHOM), ki združuje družinske zdravnike na Hrvaškem, so za zagotavljanje primerne zdravstvene oskrbe edina rešitev zasebne turistične ambulante; te pa rastejo kot gobe po dežju, piše Glas Istre.

Kako pa je s turističnimi ambulantami pri nas?

Iz Zdravstvenega doma (ZD) Koper so nam odgovorili, da tam turistična ambulanta ni organizirana, ker je "Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) program za turistično ambulanto (v skladu s SD) podelil ZD Piran".

"Turisti v Mestni občini Koper in občini Ankaran se lahko obrnejo na turistično ambulanto v ZD Piran, urgentno ambulanto ZD Koper na Bonifiki ali v Urgentni center v Splošni bolnišnici (SB) Izola – tako odrasli kot otroci. Za otroke je med vikendi in prazniki med 8.00 in 18.00 organizirana pediatrična urgentna ambulanta v prostorih SB Izola. Nujne medicinske pomoči pa so deležni vsi, tam, kje se nahajajo," so nam pojasnili.

Je pa 21. junija z delom začela poletna ambulanta ZD Piran v Luciji. Delovala bo vse dni v tednu, vključno z vikendi in prazniki od 7.00 do 22.00. V nočnem času je za vsa nujna stanja v obalni regiji pristojen Urgentni center izolske bolnišnice.

"Urgentna služba na terenu je namenjena vsem življenjsko ogroženim bolnikom v občini, tako domačinom kot tudi turistom, ki letujejo v občini Piran, s klicem na telefonsko številko 112," pojasnjuje pomočnik direktorja za področje zdravstvene nege v ZD Piran Marko Grdina. "Odraslim turistom in občanom občine Piran nudimo tudi nujno zdravljenje v ambulantnih prostorih urgentne službe Zdravstvenega doma Piran v Luciji od 7.00 do 22.00. Turistom v hotelih smo na voljo za obisk, telefonski posvet ali pregled v naši ambulanti."

Kaj pa če zboli otrok?

Turisti z bolnimi otroki lahko med tednom poiščejo pomoč v pediatričnih ambulantah v Luciji, in sicer v času od 7.00 do 20.00, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa je pediater na voljo od 8.00 do 18.00 v prostorih Centralne urgentne službe v Splošni bolnišnici Izola.

Kako pa je s kadri? Jih je dovolj, da bodo lahko pokrivali potrebe v letošnji turistični sezoni?

V ZD Piran pravijo, da bi bili dodatne pomoči veseli, a da so dobro organizirani. Ekipa, ki jo sestavljajo zdravnik, dva reševalca in medicinska sestra, je motivirana za delo, pravi Grdina, zato verjamejo, da bodo kot vsa leta doslej, ambulanto kadrovsko uspešno pokrili.

So pa za dve uri skrajšali delovni čas ambulante, ki je v preteklih sezonah delovala do polnoči, "saj je v času med 22. in 24. uro redko kdo potreboval našo pomoč," je še dodal.

V Izoli ambulanta za odrasle dve uri, za otroke pa le eno uro

Tudi v Izoli bo to poletno sezono, od 3. julija do 1. septembra, organizirana turistična ambulanta. Kot nam je pojasnil dr. Radovan Radulović, bo ambulanta odprta vsak delavnik. Za odrasle dve uri, med 14.00 in 16.00, za otroke pa eno uro, in sicer med 13.30 in 14.30.

"Izkušnje iz preteklih let kažejo, da takšen urnik povsem zadostuje za pokrivanje potreb v občini Izola, saj nujno medicinsko pomoč nudi tudi izolska bolnišnica," je pojasnil Radulović.

Zaenkrat se s kadrovskimi težavami ne srečujejo, urnik za poletno sezono je že pokrit. V zdravstvenem timu so zdravnik splošne medicine, zdravnik pediater in dve medicinski sestri. Težav tudi ne pričakujejo, razen v primeru večjega števila nenadnih bolniških odsotnosti, za kar pa Radulović upa, da se ne bo  zgodilo.

Radulović je sicer poudaril, da je turistična ambulanta namenjena turistom, ki dopustujejo v izolski občini, v kolikor imajo urejeno zdravstveno zavarovanje oziroma evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. Delovanje ambulante financira Občina Izola.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija