V VALDOLTRI VRHUNSKA MEDICINSKA PRIDOBITEV: Kdaj bo na voljo za zdravljenje?

Ankaran

Hiperbarična komora, ki jo Slovenska vojska uporablja za zdravljenje poškodovanih potapljačev, je pred časom dobila nov prostor v kompleksu Ortopedske bolnišnice Valdoltra. V triletnem poskusnem obdobju souporabe vojaške opreme v civilne namene namerava bolnišnica vzpostaviti drugi center hiperbaričnega zdravljenja v Sloveniji. Trenutno razpolaga s podobno hiperbarično komoro le Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani, ki tudi edina opravlja storitve za celo Slovenijo. Gre torej za pomembno pridobitev, ki bo marsikateremu bolniku olajšala dostop do nujno potrebne zdravstvene oskrbe.

Kot poudarjajo v Valdoltri, pomeni hiperbarična komora za bolnišnico pomembno novost, ki bo pripomogla h kakovostnejšemu in predvsem učinkovitejšemu zdravljenju ortopedskih bolnikov s kompleksnejšimi obolenji. V prvi fazi bodo začeli z zdravljenjem bolnikov s kostnimi okužbami, kritično prekrvavljenimi okončinami in zahtevnimi ranami, v prihodnosti pa načrtujejo širitev dejavnosti še na druga področja.

Hiperbarična komora je trenutno glede na optimalne transportne poti po kopnem in morju ter glede na razpoložljive prostorske kapacitete za ambulanto nameščena v neposredni bližini bolnišnične stavbe paviljona C, torej znotraj bolnišničnega kompleksa. Za zdaj je v uporabi Slovenske vojske, bolnišnica Valdoltra jo za zdravljenje pacientov še ne uporablja, saj gre, kot poudarjajo, za sofisticirano opremo z visokim tveganjem za neželene dogodke. Zato želijo pred začetkom uporabe obvladovati vsa varnostna tveganja.

"Pred začetkom uporabe želimo obvladovati vsa prepoznana varnostna tveganja tako tehnične kot klinične narave (varnost opreme in instalacij, medicinski plini in druga zdravstvena oprema in pripomočki, klinični protokoli zdravljenja, usposobljenost kadra idr.), da ne bi prišlo do neželenih dogodkov pri pacientih ali zaposlenih," poudarjajo.

Kot so nam povedali, mali mandrač, ki ga je pred več kot sto leti zgradila bolnišnica za potrebe takratnega načina zdravljenja, ne služi več svojemu namenu, zato si prizadevajo, da bi za učinkovito zdravstveno oskrbo v primeru potapljaških in drugih nesreč na morju zagotovili varno pristajanje intervencijskih plovil in prost dostop do hiperbarične komore in drugih prostorov za namene učinkovite zdravstvene oskrbe. Prav ta možnost je tudi bila ena od prednosti bolnišnice Valdoltra pred drugo možno lokacijo hiperbarične komore v Splošni bolnišnici Izola.

Fotografija je simbolična. 

Na podlagi pogodbe nosi bolnišnica stroške rednega obratovanja (elektrika, medicinski plini in drugi material) in morebitnega intervencijskega vzdrževanja v primeru škode, ki jo sama povzroči med uporabo. Vse ostale stroške rednega vzdrževanja v obdobju trajanja pogodbe nosi MORS.   

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija