Vandali so obglavili kip Device Marije, ki rojeva Jezusa. Slednji je bil del umetniške instalacije v katedrali sv. Marije, največji katedrali v Avstriji. Projekt se je osredotočal na vloge žensk, družinske podobe in enakost spolov, je sporočila škofija Linz. Kaj je bil vzrok vandalizma?
VANDALI OBGLAVILI 'BOGOKLETNI' KIP MARIJE: Le kaj jih je tako zmotilo? (FOTO)
Svet
Incident, ki se je zgodil v ponedeljek, so prijavili policiji. Identiteta vandalov ni bila znana, vendar je Alexander Tschugguel, avstrijski tradicionalni katolik, ki je znan po dejanju vandalizma med vatikansko sinodo za področje Amazonije leta 2019, v torek na družbenih omrežjih sporočil, da so ga kontaktirali odgovorni za dejanje.
Tschugguel je pohvalil 'Heroja iz Linza' in objavil izjavo anonimnega vandala, ki je pojasnil motivacijo za dejanje. Izjava je nakazovala, da so bile pritožbe glede kipa prezrte. "Zato je bilo potrebno nujno in odločilno ukrepanje glede te gnusne in bogokletne karikature," je bilo navedeno v izjavi, pri čemer je dodano, da je bilo obglavljenje najhitrejši način, da se kip iznakazi, tako da ne spominja več na Marijo.
Reakcije in obsodbe
Episkopalni duhovnik v škofiji Linz, Johann Hintermaier, je obsodil obglavljenje kipa. "Zavedali smo se, da bomo s to instalacijo sprožili razpravo. Če smo prizadeli verska čustva ljudi, nam je žal, vendar močno obsojam to nasilno dejanje uničenja, zavrnitev dialoga in napad na svobodo umetnosti," je povedal v izjavi škofije.
Kip, ki ga je ustvarila umetnica Esther Strauss, je bil na podstavku sredi prostora v katedrali, prikazoval pa je Marijo, ki sedi na skali in rojeva. Škofija je dejala, da se kip nanaša na jaslice v katedrali, znani tudi kot Mariendom. Straussova je prav tako obsodila uničenje kipa in dejala: "Večina podob Device Marije je bila narejenih s strani moških in so zato pogosto služile patriarhalnim interesom." Dodala je, da "njen kip Marije dobi svoje telo nazaj." "Zame je to nasilje izraz dejstva, da še vedno obstajajo ljudje, ki dvomijo o pravici žensk do lastnega telesa. Proti temu se moramo odločno postaviti," je dejala Straussova.
Prejšnji incidenti
Tschugguel je postal junak za tradicionaliste leta 2019, ko je v cerkvi blizu Vatikana ukradel amazonske domorodne kipce nosečih žensk in jih vrgel v reko Tibero. dejanje je bilo posneto, video pa hitro deljen na spletu. Amazonski delegati na sinodi papeža Frančiška so s seboj v Rim prinesli kipce in jih razstavili v vatikanskih vrtovih med uvodno molitvijo za srečanje, ki je razpravljalo o tem, kako bi katoliška cerkev lahko bolje služila domorodnim vernikom v regiji. Kritiki so se pritoževali, da je razstavljanje 'poganskih' idolov v Vatikanu bogokletno.
Dogodek je postal znan kot incident Pachamama, imenovan po vrstah kipcev plodnosti, in je bil dokaz, kako daleč so bili konservativni in tradicionalistični katoličani pripravljeni iti, da izrazijo svoje nasprotovanje prvemu latinskoameriškemu papežu v zgodovini. Na koncu so italijanski policisti potapljači kipce rešili iz reke in jih vrnili Vatikanu. Frančišek se je opravičil amazonskim delegatom in kipci so bili razstavljeni na zaključnih sejah sinode, poroča The Washington Post.