VČERAJŠNJI TORNADO V SLOVENIJI REDEK POJAV: Ni pa edini, v prihodnje jih bo lahko še več!

Kronika

Sinoči je Slovenijo prešlo neurje z močnim vetrom in silovitimi nalivi, ki so na številnih koncih države znova povzročili kar nekaj gmotne škode. Iz supercelične nevihte, ki se je razvila nad našimi kraji, se je v Ilirski Bistrici sinoči okoli 20. ure razvil tudi tornado, ki je poškodoval 11 objektov.

Da je res šlo za tornado, je za naš portal potrdil tudi meteorolog Branko Gregorčič iz Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO). Tornado je namreč nevihtni pojav, pri katerem se vetrovni stržen iz oblaka spusti do tal.

"Pojav je normalen, ni pa pogost," je pojasnil Gregorčič in dodal, da se je včerajšnji tornado razvil ob nevihti, ki je nastala nekaj kilometrov zahodno od Ilirske Bistrice v manj kot eni uri. Glede na posledice njegovo moč ocenjujejo na F0 do F1, kar po Fujitovi lestvici, s katero merijo moč tornadov, pomeni, da je dosegel hitrost med 117 in 180 kilometri na uro, na svoji poti pa je lahko podiral drevesa, odkrival strehe, prevračal vozila in manjše objekte ter uničil kmetijske pridelke.

"Sodeč po posnetkih so zračni vrtinci pri tleh trajali nekaj minut, tornado pa ni potoval naprej," je povedal Gregorčič.

Včerajšnji dogodek sicer ni prvi te vrste v Sloveniji, saj smo tornade v preteklosti že zabeležili, je pa prvi v letošnjem letu.

Doslej edini tornado v Sloveniji, ki je prepotoval pot dolgo kar 34 km, beležimo 23. avgusta 1986. Na svoji poti je puščal podrto drevje v radiju okoli 100 m. Začel se je v bližini Logatca, potoval severno od Vrhnike in prek ljubljanskega barja do Tomišlja, kjer je razpadel. Njegova moč je bila ocenjena na F2, kar pomeni, da se je gibal s hitrostjo med 181 in 265 kilometri na uro in povzročil precejšnjo materialno škodo, saj je trgal strehe, poškodoval notranjost hiš, ruval drevesa in popolnoma uničil enostavnejše objekte ter premetaval avtomobile. Takrat seveda še ni bilo digitalnih kamer, ki bi ga posnele.

Tornado, podoben včerajšnjemu, je nastal tudi 20. avgusta leta 2014 pri kraju Mahniči na Sežanskem.

Na vprašanje, ali lahko v prihodnje pričakujemo več takšnih dogodkov, kot je bil sinočnji in kje v Sloveniji so možnosti za nastanek tornadov največje, pa Gregorčič pojasni, da je zaradi njihove redke pojavnosti težko napovedati, kje bi ga lahko pričakovali. "Ponavadi nastajajo bolj nad ravninami (Padska nižina, Panonska nižina) kot pa v razgibanem reliefu," je pojasnil in dodal, "da se bo v prihodnje verjetnost močnih neviht še povečevala, s tem pa tudi možnost nastanka tornadov." Na srečo pa pri nas ni pogojev, da bi se razvili tako rušilni tornadi, kakršni pustošijo po Združenih državah Amerike, kjer so tudi najpogostejši.

V primeru, da se znajdete v bližini ali sredi takšnega dogajanja pa Gregorčič svetuje, da se ne zadržujete na prostem in si poiščete zavetje v zidanih stavbah pod betonsko ploščo (npr. v kleti) in zaprete vsa okna v objektu. Izogibajte pa se podstrešjem, ki so v takšnih primerih najbolj izpostavljen del stavbe.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija