S strani več naših bralcev smo bili seznanjeni o visokih zamudninah, ki so jih morali plačati v eni izmed obalnih knjižnic, ker izposojenega gradiva niso vrnili pravočasno. V vseh treh obalnih občinah smo preverili, kako je z roki za izposojo knjižničnega gradiva, kakšne so zamudnine, koliko iztržijo iz tega naslova in pa če se pojavljajo tudi kakšne težave s strani uporabnikov, ko morajo poravnati svoje obveznosti.
"VEČINA ZAMUDNINE PORAVNA BREZ UGOVOROV IN NASPROTOVANJ": Največ iz tega naslova iztrži koprska knjižnica
Koper
Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper
V Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper ima lahko uporabnik hkrati izposojenih 10 izvodov gradiva na oddelek. Izjema je potujoča knjižnica, kjer teh omejitev zaradi manjše dostopnosti ni. "Rok za izposojo je tri tedne in ga je mogoče pred iztekom izposojevalnega roka enkrat podaljšati, razen v primerih, ko je gradivo že rezervirano ali če ima uporabnik, ki želi gradivo podaljšati, neporavnane terjatve (npr. članarino)," so navedli v koprski knjižnici.
V Mestni knjižnici Piran si posameznik lahko naenkrat izposodi 10 enot gradiva, rok za izposojo pa je 20 dni. "Ob izposoji natisnemo listek z navedenim rokom vračila oziroma jim informacijo posredujemo po elektronski pošti," so navedli in dodali, da se načeloma gradivo lahko podaljša dvakrat, izjemoma v utemeljenih primerih pa tudi večkrat, razen v primerih, če je gradivo rezervirano.
Tudi v Mestni knjižnici Izola si posamezni uporabnik naenkrat lahko izposodi 10 enot knjižničnega gradiva, rok za izposojo pa je tri tedne, razen za revije, za katere je rok teden dni. "Gradivo je možno podaljšati dvakrat, vendar le, če po gradivu ni povpraševanja oziroma če gradivo ni rezervirano. Prav tako gradiva ni mogoče podaljšati, če je namenjeno za bralno značko oziroma domače branje, če je knjižnica že poslala pisni opomin in v primeru neporavnanih obveznosti."
V vseh treh obalnih knjižnicah se rok izposoje gradiva lahko podaljša osebno pri izposojevalnem pultu, po telefonu, preko elektronske pošte in preko storitve Moja knjižnica oz. Moj COBBISS. V koprski knjižnici pa se rok izposoje lahko podaljša še na knjigomatu.
V zvezi s stroškom zamudnine knjižničnega gradiva so v koprski knjižnici navedli, da je cena zamudnine 0,30 evra na dan na izvod gradiva, kar je tudi slovensko povprečje: "Po določenem obdobju se zamuda programsko ustavi. Samo ceno zamudnine pa poskušamo oblikovati na način, da bralca po poteku roka izposoje spodbudi k čimprejšnjemu vračilu in ga obenem ne odvrne od nadaljnjih obiskov."
V piranski knjižnici je strošek zamudnine 0,25 evra na dan na izvod gradiva, v izolski knjižnici pa 0,20 evra na dan na izvod gradiva.
Uporabniki koprske knjižnice imajo možnost, da se naročijo na brezplačno obveščanje o skorajšnjem poteku roka izposoje, in sicer na način, da tri dni pred potekom roka izposoje prejmejo brezplačni SMS in/ali e-sporočilo, da bo potrebno izposojeno gradivo vrniti ali podaljšati.
"Če član sedem dni po poteku izposojevalnega roka gradiva še vedno ne vrne, mu knjižnica evidentira 1. opomin; 2. opomin se evidentira 14 dni po 1. opominu; 3. opomin pa 14 dni po 2. opominu. Tretji opomin se pošlje vedno priporočeno s povratnico, uporabnik pa poleg zamudnine poravna tudi strošek pošiljanja 3. opomina. Trideset dni po prejetju 3. opomina se terjatve člana predajo zunanji pogodbeni službi za izterjave," so v koprski knjižnici obrazložili postopek z opomini.
V piranski knjižnici uporabnik tri dni pred iztekom izposoje prejme sistemsko elektronsko sporočilo o skorajšnjem poteku roka izposoje. "Tri dni po poteku roka prejme še eno e-obvestilo, da bo prejel opomin. V kolikor gradiva ne vrne, po 10 dneh prejme pisni opomin, ki ni plačljiv. V kolikor se nanj ne odzove, uporabnika poskušamo kontaktirati tudi prek elektronske pošte ali telefonsko," so navedli.
Uporabniki izolske knjižnice, ki so posredovali svoje e-naslove za obveščanje, so tri dni pred potekom roka izposoje obveščeni, da bo gradivo ali potrebno vrniti ali podaljšati. "Če uporabnik gradiva ne vrne pravočasno, mu pošljemo štiri opomine: 1. opomin po 7. dneh, nato 2. opomin po 21. dneh, 3. opomin po 21. dneh in 4. zadnji opomin po 21. dneh. Torej od prvega dne zamude do zadnjega opomina preteče 70 dni," so navedli in dodali, da zamudniki prejmejo obvestilo tudi tri dni preden pošljejo opomin: "1., 2. in 3. opomin zaračunamo po 0,50 evra, 4. opomin pa 1,90 evra."
O tem, koliko je povprečno na mesečni ravni 'zamudnikov' in koliko plačane zamudnine, so nam v koprski knjižnici odgovorili, da je v povprečju evidentiranih 3.100 evrov zamudnin, poravnanih zamudnin na mesec pa 2.400 evrov. Na naše vprašanje, kakšen je bil do sedaj najvišji strošek zamudnine, ki ga je zaračunala koprska knjižnica, so nam odgovorili, da teh podatkov ne spremljajo. So pa v letu 2023 iz naslova zamudnin zabeležili 26.621 evrov prihodkov. Ta sredstva namenijo za nakupe knjig.
V koprski knjižnici ocenjujejo, da je število zamudnikov vsako leto približno enako, zamudnine pa se večinoma poravnajo brez ugovorov ali nasprotovanj. "Včasih kdo negoduje, če gradiva ne more podaljšati, ker ga je že rezerviral naslednji uporabnik ali pa zamude ne poravna takoj oziroma ob vračilu gradiva in ga neporavnana terjatev čaka ob naslednjem obisku," so pojasnili.
V piranski knjižnici po njihovih navedbah posebne evidence o 'zamudnikih' na mesečni ravni ne vodijo, saj je število zamudnikov različno. Ima pa ta knjižnica zamudnino že več kot 10 let ustavljeno pri 12,50 evra na enoto gradiva. "V letu 2023 smo na letni ravni iz naslova zamudnin imeli prihodek v višini 8.817 evrov in predstavljajo 1,5 odstotka prihodkov knjižnice. Poleg proračunskih sredstev knjižnica financira izvajanje knjižnične dejavnosti tudi z lastnimi sredstvi, in sicer z zaračunavanjem knjižničnih storitev," so navedli.
Tudi pri njih je skozi leta število zamudnikov na približno enaki ravni, prav tako ne zaznavajo kakšnih večjih težav s strani uporabnikov, ki morajo plačati zamudnino: "Uporabniki so seznanjeni s pogoji poslovanja in razumejo, da je knjižnici pomembno, da se gradivo pravočasno vrne."
V izolski knjižnici so navedli, da je pri njih na mesečni ravni okrog 60 zamudnikov, zaračunane zamudnine na mesec je 702,30 evra, plačane pa v povprečju 698,80 evra. Tudi pri njih večino uporabnikov mirno plača zamudnino. Posebne evidence 'zamudnikov' ne vodijo oziroma ne spremljajo, je pa naraščanje neporavnane zamudnine omejeno na 50 dni. V letu 2023 je izolska knjižnica pridobila 7.508,60 evra, v letošnjem letu do 27. novembra pa 7.025,80 evra. "Ta sredstva uporabimo za nakup knjig, prireditve, ostale materialne stroške, vzdrževanja … skratka za dejavnost knjižnice," so navedli.
Kot ugotavljajo v izolski knjižnici, se pri njih število zamudnikov zmanjšuje, čemur pripisujejo uvedbi knjigomata za vračilo knjig, ki deluje štiriindvajset ur na dan, vse dni v tednu.
Zanimalo nas je še, kako je z obiskom knjižnic v zadnjih letih? Na to vprašanje so nam v koprski knjižnici odgovorili, da se je po pandemiji, ko so zabeležili večji upad obiska in članstva, stanje normaliziralo: "Letos bomo zabeležili približno 1000 članov več kot v preteklem letu, tudi zato, ker smo povečali odprtost."
V piranski knjižnici v zadnjih šestih letih zaznavajo trend rahle rasti, v izolski knjižnici pa ostaja konstanten.
Na vprašanje, kakšen vpliv imajo po njihovem mnenju sodobni elektronski mediji na izposojo knjig, so v koprski knjižnici odgovorili, da tisti, ki rad bere, še vedno zahaja v knjižnice ali kupuje knjige, le da so med slednjimi tudi elektronske. "Raziskave kažejo, da sodobni elektronski mediji negativno vplivajo na bralno pismenost otrok in mladostnikov, kar je zaskrbljujoče," so še izpostavili v koprski knjižnici.
V izolski knjižnici pa so odgovorili, da uporabniki knjižnice še vedno raje posegajo po klasični, tiskani knjigi. Nekateri, bolj redki, si izposojajo tudi e-knjige.