Nacionalni preiskovalni urad (NPU) naj ne bi znal vstopiti v zaklenjen telefon primorskega poslovneža Sebastjana Vežnaverja, saj naj ta za mobilni telefon, ki je bil zasežen v hišni preiskavi stanovanjskih in poslovnih prostorov, ne bi policiji posredoval šifrirnih gesel, kar naj bi moral storiti po odredbi sodnice. "Sodna odredba, ki bi zahtevala, da posredujem gesla za dostop do mojih elektronskih naprav, ne obstaja, saj bi bila taka odredba nezakonita; to ve vsak pravnik," je za Regional povedal Vežnaver.
VEŽNAVER, POLICIJA, GESLA IN IZRAELCI? "Na mojem telefonu so samo še tovarniške nastavitve"
Koper
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) naj ne bi znal vstopiti v zaklenjeni telefon primorskega poslovneža Sebastjana Vežnaverja, saj naj ta za elektronske naprave, ki so bile zasežene v hišni preiskavi stanovanjskih in poslovnih prostorov, policiji ne bi posredoval šifrirnih ključev oziroma šifrirnih gesel in pojasnil o uporabi naprav. Po mnenju nekaterih pa kriminalisti tega pogosto ne morejo narediti brez pomoči izraelskega orodja, poroča portal info360.si. V okviru predkazenskega postopka v zvezi z Litijsko naj bi po poročanju omenjenega portala preiskovalna sodnica Marjutka Paškulin konec aprila izdala odredbo o preiskavi elektronskih naprav dveh osumljencev, Vežnaverja in Uroša Gojkoviča, ki je bil v času ministrovanja Dominike Švarc Pipan generalni sekretar pravosodnega ministrstva.
Tako naj bi kriminaliste zanimali štirje mobilni telefoni teh dveh osumljencev ter tudi prenosni in tablični računalniki, policija pa naj bi želela preiskati, kaj se je na napravah dogajalo od 1. januarja 2023 do 26. februarja letos. Kot so še zapisali, naj bi Gojkovič in Vežnaver morala po odredbi sodnice omogočiti dostop do naprav, predložiti šifrirne ključe oziroma šifrirna gesla in pojasnila o uporabi naprav, ki so potrebna, da se doseže namen preiskave.
Vežnaver pa trdi nasprotno: "Sodna odredba, ki bi zahtevala posredovanje gesel za dostop do mojih elektronskih naprav, ne obstaja, saj bi bila takšna odredba nezakonita. To ve vsak pravnik. Odredba se nanaša zgolj na zaplembo elektronskih naprav, kar je policija tudi naredila in večino že vrnila. Enega od telefonov so odprli, ker sem jim tudi predal geslo. Nisem skrival teh gesel, pregledali so tudi prek serverja vsa elektronska sporočila. Iz vse komunikacije, do katere so imeli dostop, je razvidno, da nisem imel nobenega stika z nobenim od uradnikov na ministrstvu ali s komerkoli, ki je v preiskavi."
Za geslo za drugi telefon so ga, tako Vežnaver, kontaktirali po daljšem obdobju. "Telefon je bil nov, kupljen letos, par dni pred hišno preiskavo, uporabljal pa sem ga s telemetrično identifikacijo in ne z uporabo gesla, ki sem ga vmes že pozabil. Zdaj se torej ukvarjajo s telefonom, ki ga niso pravočasno odprli in je zdaj na tovarniških nastavitvah. Dobro vedo, kako je iphone varnostno narejen. Tudi če ga pošljejo v Izrael, ni na njem nič, razen tovarniških nastavitev."
Po mnenju Vežnaverja se do njegovega telefona obnašajo po zakonskih določbah, ki veljajo za primere, če bi s telefonom storil kaznivo dejanje. "Prvič: nisem storil kaznivega dejanja in drugič: imeli so čas tri mesece, da odprejo telefon. Če do sedaj telefona niso odprli, ne vem, kaj na njem zdaj iščejo. Berem, da bodo Izraelci odpirali telefon, ki je na tovarniških nastavitvah. V Izraelu bi lahko ugotovili samo to, da je prazen," je zaključil Vežnaver.