Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je predstavilo knjigo Okolje in prostor, ki prikazuje osnovno poslanstvo MOP pri izvajanju cilja uravnoteženega razvoja, primernega tako z vidika prostora kot okolja. "Želimo, da knjiga služi kot navdih, razmislek in spoznanje, da je slovenski prostor omejena dobrina in da je treba njegovo identiteto nadgrajevati ustvarjalno, v sozvočju z vsemi okoljskimi in prostorskimi vidiki v vseh regijah," so zapisali na ministrstvu, ki je sicer s pomočjo evropskih sredstev financiralo izgradnjo objektov v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok. V okviru tega projekta je bila zgrajena tudi osrednja opazovalnica, ki bo v prihodnjem obdobju obnovljena.
VIZJAK DANES OBISKAL ŠKOCJANSKI ZATOK: "Izzivi, ki so pred nami, narekujejo drugačno vlogo ministrstva" (FOTO)
Koper
Posegi v prostor v luči varstva okolja ter trajnostnega razvoja upravičeno sprožajo izzive, ki so globalni skupni imenovalec vseh razvitih družb. Slovenija ni izjema, srečujemo se s številnimi vprašanji, ki jih skušamo multidisciplinarno nagovoriti s ciljem opredelitve celotnih trajnostnih rešitev, pravijo na Ministrstvu za okolje in prostor. Izbor pomembnih izzivov, o nekaterih med njimi so v preteklosti potekale odmevne razprave, so na MOP združili v knjigo.
Sklenili so pregledati vidike okolja in prostora Slovenije vseh večjih projektov iz ptičje perspektive ter posneti nekatere sodobne rešitve, na katere se zelena preobrazba lahko opre; tiste, ki upoštevajo znanje o vseh vidikih okolja in prostora, tradicijo in kulturo, nadgrajujejo kakovost prostora ter tako postanejo trajne, saj posegajo v prostor premišljeno in s spoštovanjem.
Minister Andrej Vizjak je v nagovoru poudaril, da "izzivi, ki so pred nami narekujejo drugačno vlogo MOP.Tukaj je poslanstvo našega ministrstva, kako ob teh razvojnih izzivih ohraniti okolje v čim boljši kondiciji in kako pri tem varovati naravo, še posebej zavarovana območja, ki jih je v Sloveniji zelo veliko. Poslanstvo MOP ilustrativno najbolje povzema prav ta knjiga, zato sem zelo vesel, da so se sodelavci res zelo potrudili, da so nazorno in jasno v sliki prikazali te dobre prakse."
Ob tem je avtorica besedil Vesna Kolar Planinšič, dolgoletna vodja sektorja za okoljske presoje pri MOP ter aktivna deležnica večine izzivov, zajetih v knjigi, poudarila: "Primeri s področja trajnostnega razvoja predstavljajo osnovo za vse stroke in deležnike, da se usmerijo v ustvarjalne in tehnološko napredne rešitve, v sozvočju z vsemi okoljskimi in prostorskimi vidiki ter v interdisciplinarnem sodelovanju poiščejo odgovore na nove izzive."
V knjigi so predstavljena tri tematska področja: povezava prostorov – razvoj trajnostnega prometa, razvoj obnovljivih virov energije, razvoj zelene infrastrukture in biotska raznovrstnost.
Fotografije nam kažejo primere dobre prakse, zanimive prostorsko preoblikovane površine zaradi rabe prostora v preteklosti pa tudi sprejemljive nove kreacije, ki nadgrajujejo stare, so zapisali na ministrstvu. "Fotografija nam nudi pogled in ozavešča o okolju in prostoru, o naravnih strukturah in kreacijah, razmerju med njimi in estetskem vidiku ustvarjenega," je ob tem poudaril avtor fotografij v knjigi Stane Jeršič.