Vlada naj bi imela na mizi predlog za novo obdavčitev podjetij oziroma gospodarstva. Gre za predlog o zvišanju davka na dohodek pravnih oseb, ki bi ga v prvem letu dvignili s sedanjih 19 na 21 odstotkov, leta 2025 pa naj bi se davčna stopnja povišala na 22 ali celo 23 odstotkov. Po prvih odzivih iz vrst gospodarstvenikov gre za ukrep, ki dodatno obremenjuje gospodarstvo v razmerah, ki niso rožnate, saj se v EU napoveduje recesija, kar vnaša dodatno negotovost v že tako z inflacijo in vojno prizadeto Evropo. Pridobili smo prve odzive primorskih gospodarstvenikov.
VLADA DODATNO OBREMENJUJE Z DAVKI: Bo primorsko gospodarstvo zdržalo?
Koper
Za mnenje smo povprašali predsednika Primorske gospodarske zbornice (PGZ) Roberta Rakarja, ki smo ga vprašali, kaj pomeni predlog o novi davčni obremenitvi gospodarstva v trenutnih razmerah. Ali je primerno, da se popoplavna obnova financira na tak način, da se uvajajo nove davčne obremenitve?
"Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) smo že opozorili, da se lahko o financiranju obnove pogovarjamo šele, ko bo znana celotna škoda. Predvsem pa pričakujemo, da se bomo o tem z vlado dogovarjali za skupno mizo," poudarja Rakar, ki opozarja, da je gospodarstvo letos že dodatno obremejeno s spremembo zakona o dohodnini in drugimi novimi obremenitvami.
"Vlada mora upoštevati, da je gospodarstvo letos že dodatno obremenila s spremembo zakona o dohodnini, z zakonom o dolgotrajni oskrbi in s solidarnostnim prispevkom. Prav tako je napovedala višjo obdavčitev bančnega sektorja," navaja.
Primorski gospodarstveniki pričakujejo, da se bo vlada opredelila o davčni reformi za spodbuditev gospodarske rasti. "Pričakujemo tudi, da se bo vlada opredelila do predloga GZS o mini davčni reformi, ki bi po našem mnenju spodbudila gospodarsko rast in s tem prilive v državni proračun, ki bodo mnogo višji kot bi bil izpad zaradi uvedbe predlaganih ukrepov," je prepričan Rakar.