VSE OČI UPRTE V ZDA: Danes volilni dan; kdo se bo vselil v Belo hišo?

Svet

V ZDA bodo danes predsedniške volitve, na katerih bodo volivci odločili, ali se bo v Belo hišo vrnil republikanec Donald Trump ali pa bo država dobila prvo predsednico, demokratko Kamalo Harris. Predsedniška tekma je neodločena do konca, izid pa bo odvisen od glasovanja v t. i. nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske.

Ameriška predsedniška kandidata Kamala Harris in Donald Trump sta v ponedeljek v ključnih zveznih državah zaključila maratonski predvolilni kampanji pred današnjimi volitvami. Harris je opozorila, da bo vsak glas štel, Trump pa je nadaljeval svojo retoriko, v okviru katere je tokrat migrante označil za divjake.

Demokratska podpredsednica je v Philadelphiji v zvezni državi Pensilvaniji, ki je ena od ključnih držav, shod končala na znamenitih stopnicah, ki se pojavijo v filmu Rocky. "To bi lahko bila ena najtesnejših tekem v zgodovini - pomemben je vsak glas," je dejala. Omenila je tudi film in tisočim podpornikom dejala, da se tukaj na teh stopnicah poklanja tistim, ki začnejo kot poraženci in se povzpnejo do zmage.

Nekdanji predsednik Trump pa je na zaključnem shodu v mestu Grand Rapids v Michiganu na oder pripeljal več družinskih članov, med katerimi pa je manjkala njegova žena Melania"Z vašim jutrišnjim glasom lahko rešimo vse težave, s katerimi se sooča naša država, in popeljemo Ameriko - dejansko svet - v nove višave slave," je dejal množici.

Že pred tem pa je Trump na zborovanju v Readingu v Pensilvaniji slikal apokaliptično podobo ZDA, ki bodo preplavljene z migranti, ki jih je označil za divjake in živali.

Javnomnenjske ankete tik pred volitvami kažejo, da sta kandidata v nihajočih državah - to so Pensilvanija, Michigan, Wisconsin, Georgia, Arizona, Nevada in Severna Karolina - izenačena, razlike med njima se gibljejo v okviru statistične napake.

Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč preko elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat osvojiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.

Glede na to, da sta kandidata v ključnih zveznih državah izenačena, je težko napovedati, kdaj bo znano, kdo se bo januarja vselil v Belo hišo. Zmagovalca v ZDA tradicionalno razglasijo mediji, ko postane jasno, da je eden od kandidatov osvojil dovolj elektorskih glasov.

Američani bodo danes volili tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.

Glede na ankete bi lahko demokrati v predstavniškem domu, ki ga zdaj obvladujejo republikanci, dobili večino, medtem ko imajo v senatu več možnosti za prevzem večine republikanci. V 11 zveznih državah bodo volili guvernerje, poleg tega bo v 41 državah potekalo 147 referendumov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija