Ste vedeli, da je poleg neba lahko oblačna tudi morska gladina? V Akvariju Piran razkrivajo, da so morje ponovno prekrile invazivne vrste rebrač. Občutek ob dotiku te tujerodne vrste je lahko za kopalca sicer neprijeten, a ti morski organizmi človeku niso nevarni. Pojav nadležnih rebrač naj bi bil še posebej številčen v okolici Pirana.
ZAKAJ SE JE MORJE "POOBLAČILO"? Še posebej "temno" je v okolici Pirana
Piran
Strokovnjaki to tujerodno vrsto v slovenskem morju spremljajo že od leta 2016 dalje. Planktonski organizmi, t. i. rebrače, so vzpostavili svojo populacijo. Razni avtohtoni ožigalkarji se sicer pojavljajo ciklično vsako leto in njihov pojav ni nič nenavadnega.
Omenjena vrsta je bila prenešena z balastnimi vodami v Črno morje v osemdesetih letih prejšnjega stoletja (prva opažanja 1982). Kot so pokazale novejše genetske raziskave, je bil njihov izvor v Mehiškem zalivu. Iz Črnega morja se je vrsta razširila še v Kaspijsko in Azovsko morje, nato pa tudi Marmorno in v vzhodno Sredozemsko morje (Egejsko morje in obale Izraela) ter kasneje še zahodno Sredozemsko morje, je že pred časom pojasnila Alenka Malej iz morske biološke postaje Piran.
Tudi v morju je oblačno, saj so gladino prekrili oblaki invazivne vrste rebrač, Mnemiopsis leidyi ????. Razen neprijetnega...
Objavil/a Akvarij Piran dne Petek, 27. avgust 2021
Vrsto Mnemiopsps leidyi, ki jo opažamo tudi v našem morju, je mednarodna organizacija Invasive Species Specialist Group, ki se ukvarja z bioinvazijami, uvrstila med 100 najbolj invazivnih vrst. Hitro razmnoževanje in povečanje števila je povezano s tem, da je vrsta dvospolnik in je sposobna samooploditve.
Iz ust kopalcev je vsako leto slišati informacije o pojavu meduz in drugih ožigaljkarjev, a je pri teh organizmih težko govoriti o številkah, saj metode za njihovo številčno ovrednotenje niso enostavne, so še posvarili na Morski biološki postaji Piran. Gre za organizme, ki se pojavljajo v rojih, zato gre v njihovem primeru za vizualno detekcijo in ocenjevanje. Po nekih indicih naj bi se sicer znotraj dolgoletne serije njihovo število večalo oz. naj bi se pojavljali v ciklih.
Zaznava tovrstnih planktonskih organizmov je sicer zelo odvisna od spleta okoliščin, če torej kopalec preprosto naleti nanje, ali jih na določeno območje zaneseta veter ali morski tok.
Avtohtone meduze, kot so uhati klobučnjaki, pa se v ciklih pojavljajo vsako leto in njihovo pojavljanje ni nič nenavadnega. Kar se njihove številčnosti tiče, pa kot že rečeno, velja, da je to z obstoječimi metodami težko ovrednotiti.