Po dosedanjih podatkih potres z epicentrom na Hrvaškem v Sloveniji ni povzročil večje škode. Beležimo pa več poškodb na fasadah zgradb, zvonikih cerkva in dimnikih stanovanjskih hiš, je na Twitterju zapisal predsednik vlade Janez Janša. Škodo pa je tresenje tal povzročilo tudi v nakupovalnem središču Park Center Koper.
ZARADI POTRESA ODPADEL OMET V PREDSEDNIŠKI PALAČI: Več poškodb na dimnikih, fasadah in zvonikih cerkva (FOTO)
Kronika
Potres se je čutil po vsej Sloveniji, tudi na Obali. Bralec nam je poslal fotografijo škode, ki jo je tresenje tal povzročilo v nakupovalnem centru Park Center Koper.
Poslanec Jure Ferjan pa je na družbenem omrežju Twitter delil fotografijo škode, ki je nastala v zgradbi državnega zbora.
Potres v Državnem zboru RS. pic.twitter.com/JN34M4SVKu
— Jure Ferjan (@JureFerjan) December 29, 2020
Janša je napovedal še, da bo v letu 2021 izvedena nacionalna vaja za varno ravnanje ob potresu.
Potres z magnitudo 6,3 je danes okoli 12.20 stresel širše območje Zagreba. Žarišče potresa je bilo v bližini hrvaškega kraja Petrinja, od koder poročajo o izjemno veliki gmotni škodi in ranjenih, ena oseba naj bi umrla. Škoda je nastala tudi v Zagrebu. Območje je potres z magnitudo 5,2 stresel že v ponedeljek.
Posledice potresa opazne tudi drugod po Sloveniji
Po doslej zbranih podatkih so potres čutili prebivalci celotne države, najbolj pa v regijah na meji s Hrvaško. Ob tem ocenjujejo, da intenziteta potresa v naši državi ni presegla pete stopnje po evropski potresni lestvici. Največ manjše škode je bilo na območju Posavja, nekaj je je tudi na območju Podravja in celjske regije.
Kot je povedala vodja brežiške izpostave Zdenka Močnik, je bil potres na njihovem območju razmeroma močan, zato so že stopili v stik s predstavniki občinskih civilnih zaščit. Za zdaj večje škode niso zabeležili, a je bilo rahlo poškodovanih kar nekaj dimnikov, streh in zidov na posameznih objektih.
Kar nekaj klicev so prejeli iz Kostanjevice, kjer gre za starejše mestno jedro, zagotovo pa bodo ljudje čez dan še zaznali kakšno manjšo škodo. Gasilci društev iz Kostanjevce, Prekope in Senovega ter poklicna gasilska enota v Krškem so sicer na terenu, o manjši škodi javljajo tudi z Bizeljskega.
"Klici se vrstijo, zdaj ko so ljudje malo pogledali okoli svojih nepremičnin, vendar nikjer ni tako hudo, da bi morali koga izseliti. Je pa bilo kar nekaj strahu, saj nas je pošteno streslo," je še dodala Močnikova.
Zaradi močnega potresa je NEK varno ustavljena. Do zaustavitve je prišlo zaradi avtomatskega delovanja zaščite turbine. Po prvem pregledu brez posledic, tako da varnost ni ogrožena. #potres
— Jernej Vrtovec (@JernejVrtovec) December 29, 2020
Nuklearna elektrarna Krško (Nek) se je po potresu samodejno zaustavila, a po prvem pregledu kaže, da ni utrpela posledic, je na Twitterju zapisal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. V elektrarni zdaj opravljajo sistematičen pregled njenih sistemov in opreme, v 24 urah pa bodo načrtovali ponoven zagon.
Po do sedaj zbranih podatkih večje škode ni bilo niti na Celjskem, so pa zaznali poškodbe posameznih cerkvenih objektov, dimnikov, streh, pročelja fasad in starejših objektov, kjer je prišlo do posameznih razpok in odpada ometa. V Slovenskih Konjicah je prišlo do poškodbe dimnika v podjetju Konus, v Radečah se je sprožil manjši zemeljski plaz, ki pa ne ogroža objektov ali ljudi. V Braslovčah in Taboru je za kratek čas izpadla mobilna telefonija. Tudi iz Dobja poročajo o nekaj porušenih dimnikih in poškodbah na strehah, gasilske enote so trenutno aktivirane v občinah Dobje, Slovenske Konjice, Celje, Šentjur in Šmarje pri Jelšah.
Na mariborskem območju je ponekod zaradi potresa prišlo do izpada elektrike in telekomunikacijskih povezav. V Slovenski Bistrici je dogodek povzročil poškodbe na nekaterih starejših objektih, v Šentilju pa so popokale stene gasilskega doma ter na nekaterih drugih stavbah. Tudi v Rušah je odpadlo nekaj strešnikov in ometa.
Cerkev Svete Trojice je ponovno precej poškodovana od današnjega potresa. Pričakujem in prosim, da odločevalci prepoznajo pomembnost kulturnih spomenikov in nam pomagajo sanirati nastalo škodo. David Klobasa
Objavil/a David Klobasa dne Torek, 29. december 2020
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so po potresu po neuradnih informacijah govorili, da bi umaknili bolnike iz 15. nadstropja stolpnice, a se selitve nato niso lotili.
Župan Občine Sveta Trojica David Klobasa je na Facebooku sporočil, da je škodo utrpela tudi tamkajšnja cerkev, zato pričakuje, da odgovorni prepoznajo pomembnost kulturnih spomenikov in jim pomagajo sanirati nastalo škodo. Cerkev je bila sicer poškodovana že spomladi, ko je potres prizadel Zagreb.
Iz ministrstva za javno upravo so sporočili, da so zaradi posledic potresa prekinili delovanje upravnih enot Ptuj in Maribor, obe pa bosta od srede ponovno nemoteno poslovali.
Na starejši stavbi ptujske upravne enote je po njihovih navedbah prišlo do pokanja sten in padanja ometa, zato so bili uslužbenci napoteni domov, poškodovan ni nihče. Stavbo iz leta 1900 so pregledali predstavniki gradbene stroke, ki so ugotovili, da nastale poškodbe ne predstavljajo tveganja za varno delo javnih uslužbencev. Bo pa potrebna sanacije stavbe, za katero bodo na direktoratu za stvarno premoženje takoj pričeli pripravljati načrt. V postopku bodo sodelovali tudi z Mestno občino Ptuj, so napovedali na ministrstvu.
Na mariborski upravni enoti pa so po potresu ostali brez elektrike, uslužbence so evakuirali, poškodovanih prav tako ni. Odpovedali so jim vsi informacijski sistemi, stanje so pregledali informatiki mariborske mestne občine in ob pomoči informatikov ministrstva za javno upravo odpravili napake v delovanju informacijskih sistemov, so še navedli na ministrstvu.
Kot so sporočili iz Elektra Maribor, je potres povzročil nekaj prekinitev oskrbe z električno energijo. Zaradi delovanja občutljive transformatorske zaščite je prišlo do samodejnega izklopa desetih transformatorskih postaj s skupaj 1914 uporabniki, večinoma na območju Melja. Njihovi delavci so poskrbeli za to, da je bila oskrba z električno energijo ponovno vzpostavljena v najkrajšem možnem času.
Gasilska enota UKC Ljubljana je prav tako že opravila pregled objektov in za zdaj ni zaznala posledic potresa v osrednji bolnišnici. Po navedbah UKC na Twitterju kaže, da je tresenje dobro prestal tudi del infekcijske klinike, ki je bil zgrajen med leti 1899 in 1901.
View this post on Instagram
Ob potresu odpadel omet in razpokale stene v predsedniški palači
Posledice današnjega potresa z epicentrom v bližini Zagreba so vidne tudi v predsedniški palači, med drugim je ponekod popadal omet, razpokale so stene, so navedli v uradu predsednika republike. Predsednik republike Borut Pahor je fotografiji odpadlega ometa v prostorih stavbe objavil na Instagramu in dopisal, da je palača potres preživela.
"Predsedniška palača, ki je stara 122 let in je prestala rušilni potres leta 1895. Danes. Preživela," je na Instagramu zapisal Pahor. Objavljeni fotografiji pa prikazujeta odpadle kose ometa, ki ležijo na tleh na hodniku oziroma v pisarni.