Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper je ob 30-letnici delovanja prejelo državno odlikovanje red za zasluge. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na včerajšnji slovesnosti v Kopru poudarila izjemen prispevek Znanstveno-raziskovalnega središča Koper k znanosti, družbi in identiteti regije.
ZRS KOPER PREJEL RED ZA ZASLUGE: Ob 30-letnici priznanje za njihov prispevek k znanosti, družbi in identiteti regije (FOTO)
Koper
Pirc Musar je kot častna gostja in slavnostna govornica ob tej priložnosti spomnila na začetke središča. "Pred tridesetimi leti je skupina pogumnih ljudi z drzno idejo začela zgodbo o tretji znanstveno-raziskovalni osi v Sloveniji. Njihova jasna vizija je temeljila na zavedanju, da znanost ne le poganja družbeni in gospodarski razvoj, temveč tudi omogoča, da prepoznamo in cenimo svojo identiteto," so njene besede v sporočilu za javnost povzeli v ZRS Koper.
Predsednica je poudarila, da ZRS Koper s svojo zavezanostjo raziskovalni odličnosti, odgovornosti do skupnosti in trajnostnemu razvoju že 30 let soustvarja identiteto regije in bogati znanstveno dediščino Slovenije. Dodala je, da je red za zasluge priznanje za dosedanje delo in spodbuda za prihodnost.
"Vaše raziskave so prispevale k razvoju tega primorskega prostora in ga umestile na svetovni zemljevid mreže institucij znanstvenoraziskovalne odličnosti. Podobno kot nas je reformacija pred stoletji naučila ohranjanja besede in misli v maternem jeziku, tudi vaša dediščina raziskovalnih dognanj ohranja in nadgrajuje našo družbeno identiteto," je dejala Pirc Musar.
Direktor ZRS Koper dr. Rado Pišot je v svojem nagovoru povzel ključne mejnike preteklih desetletij. Od prvih raziskovalnih korakov in oblikovanja temeljev, prek vzpostavitve Univerze na Primorskem, do današnjega znanstveno odličnega delovanja na nacionalni in mednarodni ravni. "Raziskovalna svoboda in družbena odgovornost sta nas vodili skozi vse izzive," je poudaril.
Dodal je, da središče danes združuje deset inštitutov, ki raziskujejo v duhu interdisciplinarnosti in odprtosti, kar potrjujejo številni ugledni projekti in dosežki.
S pogledom naprej so na ZRS Koper oblikovali Strategijo 2030, ki predvideva nadaljnjo krepitev raziskovalne odličnosti, boljše pogoje za delo in privabljanje vrhunskih mladih strokovnjakov. Pišot je ob tem poudaril pomen investicij v raziskovalno infrastrukturo, vključno z obnovo palače De Belli, Tiepolo-Gravisi in novim Kompetenčnim centrom za oljkarstvo in druge mediteranske kulture Plavje, so sporočili z ZRS Koper.
Pirc Musar se je v okviru obiska Kopra dopoldan srečala tudi s predstavniki Obalne samoupravne skupnosti italijanske narodnosti, županom Mestne občine Koper Alešem Bržanom ter vodstvom podjetja Luka Koper.