S Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so po današnjih razgovorih s premierjem Robertom Golobom in pričami v zvezi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar in druge zaposlene na notranjem ministrstvu, sporočili, da bodo proučili pridobljene informacije.
KDAJ BI BIL POSTOPEK LAHKO ZAKLJUČEN? KPK bo proučil danes pridobljene informacije
Slovenija
"Na komisiji bomo postopek nadaljevali v skladu z običajno prakso in ga zaključili v najkrajšem možnem času," so sporočili. To pomeni, da bodo proučili na zaslišanjih pridobljene informacije in se na podlagi tega odločili, ali potrebujejo morda še dodatne informacije, denimo dodatne razgovore, dokumente, ali pa je vsebina ustrezna za sprejetje odločitve.
"Kdaj to bo, ne moremo napovedati. Več informacij o konkretni zadevi zaradi interesa postopka ne moremo posredovati," so še dodali.
"Današnji postopek je resnično farsa, danes se moram zagovarjati pred KPK izključno zaradi tega, ker sem se zavzemal za depolitizacijo policije, kar smo napovedali tudi že v predvolilnem programu. In ker smo hoteli, da se ukrepi prejšnje vlade, ki si je hotela podrediti policijo, v celoti razveljavijo," je v izjavi novinarjem ob prihodu na KPK dejal premier Golob. Dodal je še, da se v celoti zavzema za pravno državo: "In verjamem, da bo ta na koncu tudi pokazala svoj pravi obraz."
Nekdanja notranja ministrica Bobnar pa je po današnjem razgovoru na KPK pojasnila, da je bila danes na komisijo povabljena kot priča. Komisiji je dala ustrezna pojasnila, "zdaj pa je na neodvisnem državnem organu, da presodi dejstva in dokaze in sprejme odločitev", je dejala. Bobnar, ki je podala prijavo na KPK, vztraja pri svojih besedah in na utemeljevanju suma nepravilnosti in neustreznega ravnanja. Predsedniku vlade Golobu namreč očita, da se je vmešaval v delo policije in druge pristojne državne organe.
Senat KPK je namreč novembra lani zoper premierja Roberta Goloba uvedel preiskavo zaradi sumov kršitve integritete. KPK je preiskavo od prijave sicer večkrat prekinila. Premierjev odvetnik Stojan Zdolšek je namreč zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega in zavrnitev zahteve za izločitev izpodbijal na sodišču. Z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK Tine Divjak pa je postal razlog, zaradi katerega komisija ni mogla nadaljevati postopka preiskave, brezpredmeten.
Senat pa je konec avgusta sprejel tudi sklep, da se Golobu omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi.
Zaradi domnevnih pritiskov pa je Goloba kazensko ovadila policija. Državnotožilska odločitev v tem primeru še ni sprejeta.
Premier je sicer očitke večkrat javno zavrnil in jih označil za politični boj nekdanje ministrice Bobnar.
KPK je sicer danes izvedel več razgovorov, poleg Goloba so bili na KPK vabljeni še Bobnar, nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Lindav, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar in državna sekretarka Tina Heferle. KPK je najprej opravila razgovor z Golobom, nato pa še s pričami, pri čemer sta "obravnavana oseba" oziroma njen pooblaščenec lahko prisotna na pogovoru s pričami, so pojasnili na KPK. Na vseh razgovorih je bil tako prisoten premierjev odvetnik Stojan Zdolšek.