2024 URADNO NAJTOPLEJŠE DOSLEJ: "Prihodnost je v naših rokah"

Trendi

Leto 2024 je postalo uradno najtoplejše leto doslej, saj so povprečne globalne temperature za 1,5 stopinje Celzija presegle temperature iz predindustrijskega obdobja, ki se nanaša na čas pred začetkom množične uporabe fosilnih goriv v 19. stoletju. Ta mejnik je še posebej zaskrbljujoč, saj odraža posledice rasti emisij toplogrednih plinov in kaže na vse večje podnebne spremembe, ki ogrožajo naravne sisteme in človeške skupnosti po vsem svetu.

Visoke temperature v zadnjih dveh letih so delno posledica naravnega podnebnega pojava El Niño, ki povzroča segrevanje površinskih voda tropskega Tihega oceana. To segrevanje vpliva na podnebje po vsem svetu, saj povzroči spremembe v vremenskih vzorcih, vključno z višjimi temperaturami in spremembami padavin.

Vendar pa je glavni vzrok za povečanje globalnih temperatur naraščajoča koncentracija toplogrednih plinov v atmosferi, predvsem ogljikovega dioksida (CO2), katerega koncentracija je v letu 2023 dosegla rekordnih 420 ppm (delov na milijon), medtem ko je pred industrijsko revolucijo znašala okoli 280 ppm.

Da bi se izognili nadaljnjemu segrevanju, bodo potrebna hitra in obsežna zmanjšanja emisij toplogrednih plinov po vsem svetu. "Prihodnost je v naših rokah," je dejal Carlo Buontempo, direktor Copernicus Climate Change Service. "Če bomo sprejeli hitre in odločne ukrepe, lahko še vedno vplivamo na prihodnje podnebne spremembe in preprečimo, da bi se stanje še poslabšalo," piše Scientific American.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija