Jamie Oliver je eden od najbolj prepoznavnih kuharjev na svetu, ki slovi po svojih hitrih, okusnih in preprostih receptih. Pravi, da z veseljem uživa tudi hamburgerje, vendar vedno želi vedeti, kaj je in kakšno je poreklo njegove hrane. Nedavno se je spravil nad svetovno verigo hitre prehrane McDonald's, ki naj bi po njegovem mnenju ponujala to, kar sicer za ljudi ni užitno. Preverili smo, ali podobno ponujajo tudi v koprski restavraciji.
Ali v McDonald'sovih hamburgerjih ponujajo živalske "ostanke"?
Če gre verjeti britanskim medijem, naj bi Oliver dosegel to, da bo McDonald's moral zamenjati svoje recepte, potem ko je obelodanil, kaj vse je zmleto v meso za hamburgerje. Čeprav se je o domnevno spornih metodah pri pripravi hrane v omenjeni verigi restavracij s hitro prehrano že dolga leta na veliko "šušlja", se le redki dejansko spustijo v potankosti in raziščejo morebitne nepravilnosti in prevare. Prav tega se je lotil sloviti kuhar, ki je pravi, da McDonald's ne uporablja le mesa, ampak v meso za hamburgerje meša tudi drobovino, ostanke maščob in notranjih organov goveda, ki za človeka sicer niso užitni.
Da je zadeva malce bolj "sprejemljiva", vse skupaj dobesedno operejo v amonijevem hidroksidu, sicer bi bili organi lahko precej škodljivi, najbolj nevarni predvsem za povzročitev salmonele. S tem pridobijo večjo količino mesa za manj denarja. Čista ekonomska poteza, vendar brez skrbi za zdravje oziroma za to, kaj jemo, je prepričan Oliver. (Postopek je prikazan v videoposnetku). Številni znanstveniki so že potrdili, da je takšno ravnanje izjemno škodljivo zdravju, saj se ljudem servirajo neužitni deli goveda, ki so povrh vsega še prepojeni s kemikalijami.
Tovrstnega mesa v Kopru ne uporabljajo
Zanimalo nas je, ali podobna priprava hamburgerjev poteka tudi v Sloveniji, vendar iz McDonald'sa odgovarjajo, da ni tako. To naj bi se dogajalo le oziroma predvsem na ameriškem trgu. "Vsi McDonald'sovi sendviči z govejim mesom so narejeni iz 100-odstotnih govejih zrezkov iz kakovostnih kosov mesa sprednje četrti in flama brez kakršnih koli dodatkov, barvil in konzervansov. Meso se pripravlja na žaru, brez dodatne maščobe in na koncu je začinjeno samo s soljo in poprom," nam je pojasnil Tomaž Erjavec iz družbe McDonald's Slovenija.
Tomaž Erjavec z Lucienne Lončina
Dejal je tudi, da točno poznajo poreklo mesa, saj uporabljajo sistem sledljivosti "od polja do mize". To prihaja iz Evropske unije, sodelujejo tudi s slovenskimi rejci. "Vsi dobavitelji živilskih izdelkov za McDonald'sove restavracije uporabljajo najboljše surovine, ki jih natančno in nenehno nadzirajo. Preden pa se mesni izdelek znajde na prodajnem pultu McDonald'sove restavracije, mora prestati več kot 40 kontrolnih točk, na katerih preverjajo njegovo kakovost," je še dodal Erjavec.
V koprskem McDonald'su so sicer od odprtja postregli 740.000 gostov, zaenkrat pa poslujejo skladno s pričakovanji. Naj spomnimo, pred leti je v Kopru že bil McDonald's, a je kot eden zelo redkih precej kmalu tudi zaprl svoja vrata.
Sploh ni razlike med hambugerjem, krompirjem in solato vse ima isti okus - PLASTIKA!
Verjetno je kdo od vas gledal "supersizeme" in "food inc."? no, večina stvari, ki je tam povedanih je čista resnica, vsaj naj bi bila. Plejska oz. celoten bigmac pa res ne splesni niti po enem letu v najlon vrečki na soncu- sem sprobal sam.
trdo ko kamen pa se 50/50 meso/mascoba.. svasta